Monar w Lutej zostaje, w Stąporkowie będą negocjacje

Radni Stąporkowa (Świętokrzyskie) na 10 lat przedłużyli w piątek (21 grudnia) Stowarzyszeniu Monar umowę najmu budynków w Lutej. Zdecydowali też o wstrzymaniu sprzedaży działki z ośrodkiem Monaru dla bezdomnych w Stąporkowie. Burmistrz chciała odzyskać budynki i zaadaptować je na mieszkania socjalne.

- Na sesji jednogłośnie zdecydowaliśmy o przedłużeniu na 10 lat umowy ośrodkowi w Lutej (mieści się tam Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży). Wydzielona z większej działki została także ta, na której stoją budynki domu dla bezdomnych w Stąporkowie. To pozwoli na uregulowanie sprawy sprzedaży bądź najmu tego terenu przez gminę. Jest też szansa na spokojne rozmowy z Monarem w kwestii najmu lub zakupu tej działki - poinformował w piątek (21 grudnia) przewodniczący Rady Miasta i Gminy Stąporków Jacek Kołodziej.

Jak dodał, bardzo duży wpływ na te decyzje miało pismo mieszkańców Lutej, którzy wystąpili w obronie Monaru. Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska - która uważała, że korzystniejsze dla samorządu będzie odzyskanie budynków i zaadaptowanie ich na mieszkania socjalne - zapowiedziała, że będzie szukać innych rozwiązań.

- Decyzje związane z ośrodkami Monaru w gminie nie wynikały z niechęci do działań Stowarzyszenia i jego podopiecznych. Gmina nie ma mieszkań socjalnych. Ludzie, którzy na nie czekają, też mogą stać się bezdomni. Po decyzji radnych będziemy musieli wziąć kredyt na budowę lokali komunalnych o niskim standardzie - powiedziała PAP w piątek.

- Dla nas decyzja radnych Stąporkowa jest wspaniałomyślnym gestem wobec osób, które mieszkają w ośrodkach MONAR. Zapowiedzi nieprzedłużenia umowy w Lutej, brak porozumienia się w sprawie ośrodka w Stąporkowie, z którego korzystamy teraz bezumownie, przede wszystkim dla nich były dramatem - powiedział sekretarz Stowarzyszenia MONAR Robert Starzyński. Dodał, że Stowarzyszenie podejmie działania dążące do uregulowania stanu prawnego ośrodka w Stąporkowie.

Na terenie gminy Stąporków działają dwa z trzech monarowskich ośrodków w województwie świętokrzyskim: NZOZ "Monar" Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży w Lutej oraz Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych Monar-Markot w samym mieście Stąporków. W obydwu skończyły się umowy najmu pomieszczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH