Mobilną klinikę dla uchodźców zaprezentowano w Brzegach pod Wieliczką Organizatorzy akcji "Misericordes" chcieliby kupić 10 mobilnych klinik. Fot. Archiwum

Mobilną klinikę dla uchodźców w Libanie - symboliczny dar młodych dla papieża Franciszka z okazji Światowych Dni Młodzieży - zaprezentowano w czwartek (30 czerwca) w Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką, gdzie 30 i 31 lipca papież spotka się z młodzieżą.

- Postanowiliśmy jako Caritas i gmina Wieliczka zrobić dzieło, które będzie znakiem miłosierdzia - powiedział dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula, odpowiedzialny za przygotowania miejsca centralnej liturgii Światowych Dni Młodzieży w Brzegach.

Podczas spotkania poinformowano także o planowanej przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej i gminę Wieliczka międzynarodowej akcji crowdfundingowej (tj. polegającej na społecznym finansowaniu) #Misericordes (Miłosierni).

Jej efektem ma być wyposażenie ośrodka "Dom Miłosierdzia" w Brzegach, a także budowanego tam centrum Caritas "Chleba Miłosierdzia" oraz zakup tzw. klinik mobilnych, które będą służyły ludziom w najbardziej zapalnych punktach świata - m.in. w obozach dla uchodźców oraz miejscach klęsk żywiołowych.

- Zdecydowaliśmy się na akcję crowdfoundingową, która ma dodatkową zaletę. Jej uczestnicy za udział w projekcie otrzymają nagrody i pamiątki związane z ŚDM, będą też mogli postawić na wirtualnej stronie akcji swojego awatara. Projekt będzie organizowany pod szyldem we4charity (we4charity.com), skierowany do młodzieży z całego świata i prowadzony w ośmiu językach - powiedział ks. Kordula.

Jak poinformował ks. Kordula, jedna specjalistyczna klinika na kołach kosztuje w zależności od wyposażenia od pół miliona zł do ok. 800 tys. zł. Organizatorzy akcji "Misericordes" chcieliby kupić 10 takich mobilnych klinik. W wyniku akcji crowdfoundingowej chcieliby zebrać 3 mln euro.

Budowana na zamówienie karetka składa się z czterech części: kabiny kierowcy, klimatyzowanej poczekalni z ławeczką, gabinetu lekarskiego oraz generatora prądu. W zależności od wyposażenia może być gabinetem zabiegowym, kardiologicznym, okulistycznym, dentystycznym lub ginekologicznym.

- Porozumieliśmy się z Caritas w Syrii, Libanie i Jordanii i wiemy dokładnie, gdzie te karetki trafią; wszystko zależy od naszej hojności. Powiedzieli nam, że jeżeli cokolwiek tam wybudujemy, może zostać zbombardowane, a mobilna klinika będzie najlepszym darem - dodał ks. Kordula.

Do akcji przyłączył się autor reportaży z obszarów dotkniętych wojną w Syrii reżyser Wojciech Szumowski. - Widziałem spadające bomby, widziałem ludzi, którzy szukali pomocy, nie było lekarzy. Miesiąc temu zginął ostatni pediatra w Aleppo, dzieci są bez opieki. Ta karetka będzie jeździła i pomagała ludziom, czuję z tego powodu ogromną dumę - powiedział.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH