Ministerstwo Zdrowia o niefortunnym spotkaniu wiceminister MZ: spotkanie miało miejsce w biurze poselskim, w ramach dyżuru posła, a temat rozmowy nie był wcześniej ustalany. Fot. PTWP/Piotr Waniorek

MZ odniosło się do informacji mediów, z których wynika, że wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko spotkała się z zarządem Polskiego Stowarzyszenia Duchowych Uzdrowicieli. MZ wyjaśnia, że spotkanie miało miejsce w biurze poselskim, w ramach dyżuru posła, a temat rozmowy nie był wcześniej ustalany.

Jak już pisaliśmy, o spotkaniu z wiceminister Polskie Stowarzyszenie Duchowych Uzdrowicieli poinformowało w komunikacie na stronie internetowej.

W statucie PSDU możemy przeczytać, że organizacja ma na celu "zrzeszanie duchowych uzdrowicieli dyplomowanych, osób będących na stażu i osób wspierających, które działają na rzecz niesienia pomocy poprzez duchowe uzdrawianie, polegające na modlitwie, medytacji i nakładaniu rąk".

W związku z publikacją, która ukazała się na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Duchowych Uzdrowicieli, Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko spotkała się z przedstawicielami  Stowarzyszenia wczesną wiosną 2017 r. jako poseł, w swoim biurze poselskim w Bochni, w ramach dyżuru poselskiego. Temat rozmowy nie był wcześniej ustalany.

Czytaj też: Wiceminister Szczurek-Żelazko poznała metodę ”duchowego uzdrawiania służby zdrowia”?

"Pani Poseł Józefa Szczurek-Żelazko w trakcie rozmowy poinformowała, że NFZ finansuje świadczenia opieki zdrowotnej, które zostały zakwalifikowane do wykazu świadczeń gwarantowanych na zasadach określonych w ustawie. Poinformowała również, że realizując politykę zdrowotną państwa, minister zdrowia kieruje się zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM) - dowodów takich dostarczają wyniki badań eksperymentalnych oraz badań obserwacyjnych, jak i zasadami oceny technologii medycznych (HTA), co zapewnia przejrzystość i racjonalność podejmowanych decyzji o alokacji środków publicznych" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

W komunikacie ministerstwa zaznaczono: "Brak jest takich dowodów w odniesieniu do metod wskazywanych przez PTDS, o czym przedstawiciele stowarzyszenia zostali poinformowani podczas spotkania".

MZ podkreśla, że zgodnie z obowiązującymi przepisami gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej są udzielane zgodnie ze wskazaniami wiedzy medycznej z wykorzystaniem metod diagnostyczno-terapeutycznych innych niż stosowane w medycynie niekonwencjonalnej, ludowej lub orientalnej.

Treść wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH