Mikołajkową bombką dzieci zachęcają rodziców do badań onkologicznych Jak podaje NFZ, tylko co piąta mieszkanka regionu zgłasza się na finansowane przez NFZ badania cytologiczne. Fot. archiwum

Tysiąc dziecięcych kolorowanek w kształcie bombki, które mają przypomnieć rodzicom o badaniach profilaktycznych, przygotowało Białostockie Centrum Onkologii. Chce w ten sposób, dzięki dzieciom, zwrócić uwagę ich rodzicom, jak ważne są takie badania.

W środę, w mikołajki, kartki w kształcie bombek kolorowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Białymstoku.

"Mamusiu, Tatusiu! Zbliża się Gwiazdka - najpiękniejszy dzień w roku. W tym wyjątkowym czasie pod choinkę chcę dostać tylko jedno... Wasze zdrowie" - napisano na jednej stronie kartki, która za pośrednictwem dzieci trafi do ich rodziców. Na drugiej stronie jest kolorowanka z reniferem, który trzyma dzwonek.

Jak tłumaczy Białostockie Centrum Onkologii, ten rysunek to nie jest przypadek, bo dzwonek ma przypominać o tym, że - jak informuje rzeczniczka tego szpitala Monika Mróz - nie można profilaktyki odkładać na później.

Akcja ma zachęcić więcej osób do zgłaszania się na profilaktyczne badania, które mogą uratować życie - rak wykryty we wczesnym stadium najczęściej jest wyleczalny. Tymczasem stosunkowo niewiele osób w Polsce, także na Podlasiu, korzysta z takich badań.

BCO uczestniczy w programach profilaktycznych nakierowanych na wykrycie nowotworów we wczesnym stadium, m.in. zaprasza kobiety w wieku 50 - 69 lat na bezpłatne badania mammograficzne.

- Misją naszego Centrum, obok niesienia pomocy pacjentom, jest zachęcanie społeczeństwa do korzystania z programów profilaktycznych. W naszą mikołajkową akcję wyjątkowo zaangażowaliśmy wspaniałe dzieci, by za ich pośrednictwem trafić do dorosłych i głośno powiedzieć: Badajmy się! - podkreśla dyrektor BCO Magdalena Borkowska. Dodała, że "profilaktyka może uratować życie", dlatego nie warto odkładać wizyty u lekarza na później.

Kolorowanki-bombki trafiły na razie do dzieci w trzech placówkach w regionie. Obok Szkoły Podstawowej nr 1 w Białymstoku to także integracyjne Przedszkole Samorządowe nr 26 w Białymstoku i Szkoła Podstawowa w Bargłowie Kościelnym. Wszyscy chętni mogą pobrać kartkę ze strony internetowej BCO www.bialystok.onkologia.pl.

BCO jest jedynym szpitalem onkologicznym w Podlaskiem leczącym chorych na nowotwory. Organizuje różne akcje, by zachęcać do badań profilaktycznych. Jedną z nich jest np. marsz "Rak to nie wyrok". Lekarze z tej placówki wielokrotnie podkreślali, że rak wcześnie wykryty, to większe szanse na wyleczenie. Mówili też, że jest coraz więcej nowych metod leczenia.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH