Mieszkańcy Gdańska mogą sprawdzić jakość powietrza w smartfonie Fot. archiwum

W Gdańsku o jakości i zanieczyszczeniu powietrza pyłami informuje bezpłatna mobilna aplikacja ekoGdańsk. Monitoring prowadzony w oparciu o 15 stacji został uruchomiony na prośbę mieszkańców. Podawane są wartości godzinne stężeń pyłu zawieszonego.

Dyrektor Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu Maciej Lorek wyjaśnił PAP, że miasto uruchomiło system monitoringu zanieczyszczeń powietrza, bo był to jeden z postulatów panelu obywatelskiego o jakości powietrza, jaki odbył się w kwietniu 2017 roku.

Dodał, że w ramach Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (ARMAAG) działało wcześniej pięć akredytowanych (homologowanych) czujników ciągłego systemu monitoringu, z których, jak powiedział Lorek, korzysta też Państwowy Monitoring Środowiska. Zaznaczył, że uczestnicy panelu obywatelskiego o jakości powietrza, m.in. mieszkańcy, zwrócili uwagę, że chociaż na terenie Gdańska jest pięć akredytowanych stacji, najwięcej w Polsce, to jednak miasto powinno rozszerzyć ten monitoring o kolejne stacje, już nieakredytowane.

Powiedział, że "miasto kupiło 10 niereferencyjnych stacji monitoringu powietrza, które zostały umieszczone przy ciągach komunikacyjnych". - Skoro mieszkańcy chcą mieć monitoring nieakredytowany powietrza, to im go dajmy - dodał. Podał, że zakup stacji wraz z montażem to koszt ok. 20 tys. zł. Aktualnie miejski system monitoringu obejmuje pomiary stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Lorek poinformował, że są plany rozbudowy systemu pomiarów jakości powietrza. - Zobaczymy, jak mieszkańcy przyjmą to nowe narzędzie - dodał.

Darmowa aplikacja ekoGdańsk dostępna jest do zainstalowania na smartfonie każdego mieszkańca Gdańska w Google Play. Wystarczy wejść w sklep Google Play i wpisać w wyszukiwarkę "ekoGdańsk", a następnie pobrać aplikację na telefon.

Rozmieszczone na terenie Gdańska stacje oznaczone są ikonkami, 10 stacji nieakredytowanych oznakowanych jest ikonką samochodu. Pięć stacji akredytowanych oznaczonych jest kropką. Niebieska kropka na mapie oznacza lokalizację osoby, która chce sprawdzić stan powietrza w swojej najbliższej okolicy.

Miasto zaznacza, że "szanuje prywatność użytkowników i tylko po wyrażeniu zgody można zobaczyć swoją lokalizację na mapie". "Ważne jest, by używać lokalizacji w trybie Duża Dokładność (GPS +sieci GSM/WiFi)" - dodano.

"Dzięki aplikacji można dowiedzieć się, jaka jest jakość powietrza na najbliższej nam stacji, akredytowanej i nieakredytowanej" - tłumaczy. Aplikacja podaje wartości zanieczyszczenia, "średnie z ostatniej godziny" oraz je komentuje.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH