Międzynarodowy Dzień Wolontariusza: pomagają głównie młodzi, dobrze wykształceni

Wolontariat to najbardziej humanitarne oblicze człowieczeństwa - napisał Rzecznik Praw Dziecka z okazji przypadającego w piątek (5 grudnia) Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. W wolontariat rozumiany jako działalność w organizacjach społecznych angażuje się 18 proc. Polaków.

Dzień 5 grudnia został wyznaczony jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w 1985 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych w dowód uznania dla wielu ochotników, którzy swój czas i umiejętności darowują innym.

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon podkreślił w okolicznościowym przesłaniu, że tegoroczny Międzynarodowy Dzień Wolontariusza ma specjalne znaczenie, gdyż ONZ przygotowuje się do opracowania nowej wizji zrównoważonego rozwoju i nowego porozumienia klimatycznego. Mają one zostać przyjęte w 2015 r. W prace nad tymi projektami zaangażowanych jest m.in. ponad 6,3 tys. Wolontariuszy ONZ (UN Volunteers).

Ban Ki-moon wyraził też specjalne uznanie dla wielu wolontariuszy, którzy zareagowali na kryzys związany z epidemią wirusa ebola.

Według statystyk Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej w wolontariat formalny, rozumiany jako działalność w organizacjach społecznych, angażuje się 18 proc. Polaków. Udzielanie się na rzecz swojego otoczenia lub osób spoza rodziny i znajomych deklaruje 27 proc., a 9 proc. działa na rzecz Kościoła lub innych związków wyznaniowych.

Najczęstsze działania w wolontariacie to: pomoc chorym w hospicjach (87 proc.), zbieranie pieniędzy do puszek na rzecz organizacji pomagających potrzebującym (76 proc.), opieka nad zwierzętami w schroniskach (72 proc.), robienie zakupów dla osoby niepełnosprawnej (67 proc.). Z pomocy wolontariuszy korzystają także urzędy administracji publicznej; według danych resortu pracy w 2013 r. podpisały one ponad 8,5 tys. porozumień z wolontariuszami.

Według badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor wolontariuszami częściej zostają osoby młode (wśród osób do 26. roku życia jest ich 26 proc.), dobrze wykształcone (osoby z wykształceniem wyższym - 30 proc.) oraz lepiej zarabiające (z gospodarstw domowych, których dochód przekracza 4 tys. zł miesięcznie - 24 proc.).

Klon/Jawor zaznacza, że w porównaniu z innymi krajami europejskich poziom zaangażowania w wolontariat w Polsce jest niski. Według Badań Eurobarometru z 2010 r. Polska była dopiero na 20. miejscu (spośród 32 badanych krajów) jeśli chodzi o zaangażowanie w działania organizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH