Medyczne wydarzenia 2010 roku w Polsce

Jakie wydarzenia w polskiej medycynie lub mające wpływ na zdrowie Polaków można uznać za najważniejsze w mijającym 2010 roku?

Oto ich krótki przegląd oparty na doniesieniach Polskiej Agencji Prasowej:

• Cała Polska śledziła losy 6-letniego Tomka, który po sierpniowym zatruciu muchomorem sromotnikowym trafił do Centrum Zdrowia Dziecka. Dopiero drugi przeszczep wątroby i wielokrotne operacje pozwoliły chłopcu wrócić do domu na Wigilię.

• Pracę dotyczącą mechanizmu powstawania choroby nowotworowej, której Polacy są współautorami, opublikowano w prestiżowym czasopiśmie Science. Jak przypuszczają naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, białko komórkowe o nazwie PML jest niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu programowanej śmierci komórki i może stanowić cel nowej terapii antynowotworowej.

• Zespół chirurgów ze Szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy w czerwcu 2010 r. dokonał pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu obu rąk. We wrześniu br. lekarze z trzebnickiej placówki przeszczepili rękę z przedramieniem i ramieniem 56-letniej kobiecie. Na świecie wykonano do tej pory tylko cztery takie zabiegi, w tym dwa właśnie w Trzebnicy. Zespół lekarzy z trzebnickiego szpitala został laureatem nagrody Portrety Polskiej Medycyny 2010, wręczonej w trakcie VI Forum Rynku Zdrowia. 

• W warszawskim Centrum Mikrochirurgii Oka „LASER" zespół prof. Jerzego Szaflika zaczął stosować zabiegi korekcji wysokiej krótkowzroczności za pomocą soczewki nowej generacji – tak zwanej zwijalnej soczewki fakijnej.

• Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu przeprowadzili pierwszą w Polsce operację z wykorzystaniem chirurgicznego robota Da Vinci za 8 milionów dolarów. Zabiegowi poddano chorego na raka, 71-letniego mężczyznę. Robot nie zastępuje lekarza, ale może być dla niego pomocą, zapewniając znacznie większą precyzję operatywy.

• W Zielonej Górze podczas VI Forum Chirurgów Kręgosłupa przeprowadzono pokazową operację – przykład najnowocześniejszej, małoinwazyjnej techniki zabiegowej.

• W gliwickim Centrum Onkologii uruchomiono cyklotron, wytwarzający radioaktywne izotopy używanych w diagnozowaniu chorych na nowotwory metodą tomografii PET.

• Szpital Przemienienia Pańskiego na warszawskiej Pradze testuje w ramach europejskiego projektu najnowszą technikę badania mózgu - spektroskopię bliskiej podczerwieni. Liczone w trylionowych częściach sekundy impulsy lasera po rozproszeniu w tkankach są odbierane przez szybko reagujący i czuły detektor.

• Specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach jako pierwsi w Europie zaczęli testować leczenie nawracającego zapalenia zatok z wykorzystaniem urządzenia do endoskopowego płukania i usuwania bakterii z zatok

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH