Media zalewa fala żywieniowych ''porad''. Dietetycy są przerażeni Media zalewa fala żywieniowych ''porad''. Dietetycy są przerażeni. Fot. Fotolia

Liczba artykułów w prasie i internecie, programów radiowych i telewizyjnych ze wskazówkami dietetycznymi jest tak ogromna, że przeciętnemu człowiekowi trudno jest zorientować się, co jest prawdą, a co reklamową strategią - mówi Magdalena Gajda, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość. - Przyglądamy się temu ze strachem - dodaje.

- Z perspektywy chorych na nadwagę i otyłość - trudno się dziwić tym, którzy z tych porad żywieniowych korzystają. Tylko ok. 10 proc. lekarzy POZ ma wiedzę na temat otyłości i metod jej leczenia. Wizyty u dietetyków są odpłatne i wielu na nie po prostu nie stać. Nic zatem dziwnego, że zdesperowani, często szykanowani z powodu otyłości pacjenci sami zaczynają się ''leczyć'' - opowiada Magdalena Gajda, która jest również prezesem Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA.

Ale są też ci, którzy porad żywieniowych udzielają. Szczęśliwie, jeśli są to lekarze, dietetycy, specjaliści ds. żywienia.

- Problem w tym, że porad żywieniowych częściej teraz udzielają osoby zupełnie nie uprawnione do leczenia. Tak, właśnie do leczenia! Bo kompletnie zapomnieliśmy, że odpowiedni sposób żywienia wpływa bardzo indywidualnie - i pozytywnie, i negatywnie - na nasz organizm i zdrowie. Czy jakiś produkt nam pomoże czy zaszkodzi, jeśli np. wejdzie w konflikt z lekami, które przyjmujemy itp. - taką wiedzę mają tylko specjaliści. Jeśli więc ktoś bez odpowiedniego wykształcenia nakłania kogoś do jedzenia, bądź niejedzenia jakiś produktów, albo zastosowania jakiejś diety, to nieodpowiedzialnie igra z jego zdrowiem - uważa Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość.

Zanim skorzystasz, skonsultuj się z…
W jej opinii, aby uwrażliwić tych, którzy do porad żywieniowych publikowanych w mediach i książkach się stosują, pod każdą taką poradą powinno znajdować się ostrzeżenie takie jak przy lekach, suplementach diety: ''Zanim skorzystasz z tego sposobu odżywiania - skonsultuj się z lekarzem, specjalistą ds. żywienia, dietetykiem, bo każda dieta nieodpowiednio stosowana może zagrażać twojemu zdrowiu i życiu''.

- Zanim to nastąpi, apeluję o rozwagę i refleksję. Przed wprowadzeniem diety, która pomogła twojej przyjaciółce, czy celebrytce z telewizji, zastanów się, czy gdybyś złamała nogę, to chciałabyś, aby ci ją poskładał lekarz ortopeda, czy też ta koleżanka lub celebrytka, które z ortopedią mają tyle wspólnego, że też kiedyś złamały nogę - ironizuje Magdalena Gajda.

Mgr inż. Anna Sajdakowska, dietetyk z Poradni Dietetycznej Metamorfoza i ekspert portalu ZnanyLekarz, przyznaje, że dla wielu osób widok znanej osoby, która zmieniła swój wygląd poprzez dietę jest bodźcem do podjęcia walki z nadwagą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH