Konstancin-Zdrój, jedyne uzdrowisko Mazowsza, kolebka polskiej rehabilitacji ruchowej, kardiologicznej i neurologicznej działa już od ponad 90 lat.

- Dwa największe atuty Konstancina to klimat oraz solanka, z której leczniczych walorów można korzystać w tężni - powiedział dr Przemysław Sielicki prezes zarządu Uzdrowiska Konstancin-Zdrój.

Jak przypomniał, w Polsce mamy 44 miejscowości o charakterze uzdrowiskowym, czyli takie, które mają przygotowaną aparaturę i są zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia do wypełniania funkcji uzdrowiskowej. Konstancin jest jedynym uzdrowiskiem na terenie Mazowsza. 90 proc. pacjentów przybywa tu ze skierowaniami z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Konstancińska solanka to woda lecznicza o temperaturze 29 st. C i stężeniu solanki 6,5 proc. Wydobywa się ją z głębokości ok. 1600 metrów.

- Ma bardzo dobry skład, gdyż zawiera kationy - sodowy, wapniowy, magnezowy, potasowy, litowy, manganowy, strontowy, barowy, żelazowy, amonowy oraz aniony - chlorkowy, siarczanowy, wodorowęglanowy, bromkowy, jodkowy, fluorkowy oraz inne składniki w ilościach śladowych - wymieniał dr Sielicki.

Można z niej korzystać w tężni solankowej, która została oddana do użytku pod koniec lat 70. Jest to trzecia co do wielkości tężnia w Polsce, po tężni w Inowrocławiu i w Ciechocinku; a druga pod względem wieku.

Wskazaniami do pobytu w konstańcińskiej tężni są przewlekłe oraz nawracające stany zapalne układu oddechowego, nerwica, nadciśnienie tętnicze. Profilaktycznie mogą w niej przebywać osoby pracujące w szkodliwych warunkach - głównie w dużym zapyleniu i wysokiej temperaturze; palacze tytoniu oraz mieszkańcy w dużych miast.

Dr Sielicki zaznacza, że pobyt w tężni to rodzaj profilaktyki i leczenia uzupełniającego, a nie terapia sensu stricte.

- Należy też pamiętać, że pobyty w tężni nie są dla organizmu obojętne, w związku z czym należy przestrzegać pewnych zasad. Na pewno nie wolno przebywać w tężni osobom, które mają ostre choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą, cierpią na niewydolność układu krążenia albo oddechowego oraz pacjentom po świeżo przebytych zawałach i chorym na nowotwory. Przeciwwskazaniem jest też nadwrażliwość na jod, brom lub inne jony zawarte w solance - wymieniał dr Sielicki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH