Marszałek pomorski: niech popłynie sygnał, że popieramy WOŚP "Chodzi nie tylko o zebrane pieniądze, ale przede wszystkim o wielkie ćwiczenie z dobroczynności".

Dwa gdańskie szpitale otrzymały kilkadziesiąt urządzeń o łącznej wartości ok. 5 mln zł z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W niedzielę podczas Finału WOŚP w Gdańsku pieniądze zbierać będzie ponad tysiąc wolontariuszy.

Podczas poniedziałkowej (4 stycznia) konferencji prasowej w Gdańsku marszałek województwa, Mieczysław Struk powołując się na szpitale należące do samorządu województwa (należy do nich zdecydowana większość w Pomorskiem - PAP) podkreślił, że WOŚP, jest drugim po Unii Europejskiej, ofiarodawcą wsparcia dla tych placówek.

- Z Gdańska niech popłynie sygnał, że popieramy WOŚP. Chcemy, żeby trwała jak najdłużej i żebyśmy mogli mobilizować społeczeństwo do udziału w tej akcji - podkreślił.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zwrócił uwagę, że podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy "chodzi nie tylko o zebrane pieniądze, ale przede wszystkim o wielkie ćwiczenie z dobroczynności".

Ocenił, że dzięki takim akcjom jak np. WOŚP, Pola Nadziei organizowane na rzecz hospicjum czy przekazanie 1 proc. swego podatku na organizacje pożytku publicznego, społeczeństwo uczy się kultury dobroczynności.

- To trzeba krzewić, utrwalać i ćwiczyć - tłumaczył. Do przeciwników akcji Jurka Owsiaka zaapelował, aby zorganizowali inną imprezę: - Nie lubicie, to zróbcie inną, lepszą albo w inny sposób pokażcie, jak chcecie dać coś z siebie innym ludziom - dodał Adamowicz.

Agnieszka Buczyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku poinformowała, że w mieście w niedzielę kwestować będzie ponad tysiąc wolontariuszy, w całym kraju - ponad 120 tysięcy. - My każdego roku mamy problem z nadmiarem ludzi chcących kwestować na rzecz WOŚP; zawsze jest więcej chętnych niż możemy przyjąć - zauważyła.

Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Podmiot Leczniczy Copernicus (zarządza dwoma największymi szpitalami w Gdańsku, im. M. Kopernika i na Zaspie) przyznał, że Orkiestra "jest jednym z kluczowych sponsorów szpitali". - Dzięki ofiarności mieszkańców i działaniom Fundacji możemy pochwalić się znakomitym wyposażeniem oddziałów - podkreślił.

Jak poinformował, w szpitalach działa kilkadziesiąt urządzeń o łącznej wartości ok. 5 mln zł. Od 2007 r. placówki otrzymały m.in. łóżka (począwszy od noworodkowych, po sterowane elektrycznie dla osób w podeszłym wieku), kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparaty USG, aparaty do znieczuleń oraz aparat do krążenia pozaustrojowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH