Mamy coraz mniejsze zaufanie do lekarzy. Czy rzeczywiście winne są media? Fot. Archiwum RZ

Badania dotyczące zaufania do zawodów wskazują od lat, że na całym świecie największym autorytetem cieszą się lekarze i pielęgniarki. Konkurować z nimi mogą jedynie strażacy. W Polsce jest jednak inaczej - od pewnego czasu personel medyczny skarży się na spadek zaufania. Na to negatywne zjawisko spory wpływ mają - w jego ocenie - media.

Spadek zaufania do lekarzy, w opinii części przedstawicieli tego zawodu, jest pochodną publikacji ukazujących ich w niekorzystnym świetle. Czytelnicy widzą nagłówki: "Pijany lekarz na dyżurze" lub "Dziecko zmarło, bo lekarze odesłali je do domu", podczas gdy materiały ukazujące trud i rzetelną pracę lekarzy są pomijane lub schowane na końcowych stronach gazet.

- Media wytykają lekarzom błędy, a te, choć nie powinny, zdarzają się - przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl prof. Alicji Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu. Dodaje jednocześnie, że śledząc to, co dzieje się w mediach, ma wrażenie, że obraz lekarza popełniającego błędy w leczeniu i niezbyt miłego dla pacjenta jest zdecydowanie częściej ukazywany niż obraz kompetentnego specjalisty, pomagającego z zaangażowaniem choremu.

- Oczywiście, widzimy materiały o wybitnych ekspertach przeprowadzających pionierskie operacje i ratujących życie wbrew wszelkim rokowaniom. Jednak zwykłych lekarzy, którzy na co dzień sumiennie wykonują swój zawód, w mediach nie ma. Chociaż to oni są zdecydowaną większością i to ich najbardziej dotyka mnogość negatywnych informacji o lekarzach. To właśnie ich pacjenci tracą zaufanie do tego zawodu - komentuje profesor Chybicka.

Łatwiej uderzyć w lekarzy niż w polityków
Czy lekarze czują się bezpodstawnie atakowani przez media? W opinii Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej - tak. Prezes wskazuje, że do biura NIL wpływają nawet maile od pacjentów oburzonych stronniczością mediów, a to oznacza, że brak rzetelności dziennikarskiej w programach dotyczących lekarzy jest dostrzegany przez coraz szersze grono odbiorców.

- Taka świadomość społeczna jest bardzo ważna. Mam nadzieję, że wraz z działaniami podejmowanymi przez samorząd lekarski, przyczyni się ona do większego merytorycznego zaangażowania i uczciwości dziennikarzy w zakresie przedstawiania informacji na temat lekarzy i całego środowiska – wyjaśnia prezes.

Hamankiewicz zwraca uwagę, że przekaz medialny nastawiony jest obecnie na sensację. Zdarza się, że do granic absurdu rozdmuchiwane są nie poparte niczym doniesienia. Niejednokrotnie też lekarze czują się obwiniani przez dziennikarzy za złą organizację w systemie ochrony zdrowia, tymczasem to rządzący są za nią odpowiedzialni. - Łatwiej jednak uderzyć w środowisko niż w konkretnego urzędnika czy polityka - zauważa prezes NRL.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH