Międzynarodowa organizacja pomocowa Lekarze bez Granic wyjeżdża z Malty. Zawieszenie działalności w maltańskich ośrodkach dla uchodźców spowodowana jest, jak twierdzą lekarze, przerażającymi warunkami bytowymi jakie tam panują.

- W miejscu takim jak to nie trzymałbym nawet psa - mówił podczas konferencji prasowej przedstawiciel organizacji, Giuseppe de Mola. Decyzja o zawieszeniu działalności lekarzy spowodowana jest między innymi przez złe warunki sanitarne, brak sprzętów i środków medycznych. To wszystko sprawia, że uchodźcy jeszcze bardziej podupadają na zdrowiu.

Lekarze bez Granic swą działalność na wyspie zaczęli zaledwie w lipcu 2008 roku.

Przedstawiciel organizacji tłumaczy, że z powodu braku aptek w ośrodkach uchodźcy nie otrzymywali leków na czas albo nie można było wcale zapewnić im odpowiedniego i efektywnego leczenia. Problemem był również brak sali dla uchodźców, którzy zmagali się z chorobami zakaźnymi. Chorzy nie byli izolowani od zdrowych.

Od października organizacja informowała maltański rząd o tragicznej sytuacji ośrodka i osób w nich się znajdujących.

Maltańskie ministerstwo spraw wewnętrznych wyraziło ubolewanie z powodu zawieszenia działalności MSF (fr. Medecins san Frontiers). W wydanych oświadczeniu zaznaczyło, że w liście, który otrzymali od lekarzy jest zanotowany postęp jakie poczyniło ministerstwo w sprawie poprawienia warunków ośrodka.

Resort tłumaczy zaistniałą sytuację ogromną liczbą uchodźców, która przybywa na Maltę. W 2008 roku do ośrodków na Malcie przybyło prawie 2000 uchodźców.

Malta przetrzymuje wszystkich imigrantów, przybyłych głównie z Afryki Północnej, przez maksimum 18 miesięcy. Valetta apelowała do Brukseli o pomoc w celu uregulowania problemu. Argumentując, że liczba przybywających uchodźców w stosunku do lokalnej ludności jest wyższa niż gdziekolwiek w Unii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH