Małopolska: powstaje pierwsze w kraju Narodowe Centrum Autyzmu FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Narodowe Centrum Autyzmu dla chorych dzieci i dorosłych jest inicjatywą Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach k. Nowego Sącza. Otwarcie ośrodka planowane jest na koniec roku 2018. To pierwsza tego typu placówka w Polsce.

- W Polsce mało mówi się o autyzmie, dla chorych nie ma ośrodków leczenia i często rodzice mają z tym olbrzymi problem. Chcemy temu zaradzić, dlatego powstające kompleksy medyczne będą wyposażone w gabinety zabiegowe z najlepszym sprzętem - mówi pomysłodawca projektu, prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach koło Nowego Sącza, senator Stanisław Kogut z Prawa i Sprawiedliwości.

- Chorzy będą objęci opieką takich specjalistów jak: okulista, stomatolog, kardiolog. Planujemy tu świadczyć również wiele innych, profesjonalnych usług medycznych potrzebnych osobom z autyzmem. Dzisiaj nie ma dla nich w Polsce odpowiedniego miejsca na leczenie - dodaje.

Budowa Narodowego Centrum Autyzmu to kolejna już inicjatywa Fundacji. W Stróżach działa już dzisiaj m.in. Centrum Rehabilitacyjno-Szkoleniowe, Ośrodek Hipoterapii i Dogoterapii, Centrum Leczenia Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane oraz Zakład Aktywności Zawodowej.

- Nasz Zakład Aktywności Zawodowej daje osobom ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności możliwość spełnienia zawodowego i rehabilitacji społecznej oraz zarobku na własne utrzymanie. Zatrudniamy 33 osoby, w czterech pracowniach: hodowlanej, ogrodniczej, marketingu oraz w pralni. W następnym zakładzie chorzy będą pracowali w podobnych pracowniach - mówi PAP dyrektor warsztatu ZAZ, Piotr Wojtas.

W Fundacji zatrudnionych jest 219 osób. - Jest to wysoko wykwalifikowany personel medyczny: lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, fizjoterapeuci oraz służby techniczne - mówi dyrektor działu kadr fundacji Agnieszka Kościsz.

- Przy budowie nowego ośrodków pracują dodatkowo obywatele Ukrainy oraz więźniowie z Nowego Sącza, którzy w ramach programu "Resocjalizacja we Współpracy ze Społeczeństwem", pomagają przy pracach budowlanych - wskazuje dyrektor Kościsz.

Były więzień, Kazimierz, który odbywał karę 13 lat pozbawienia wolności w zakładzie karnym w Nowym Sączu do dzisiaj przyjeżdża do Stróż i pomaga przy pracach budowlanych.

- Praca w tym ośrodku daje mi dużą satysfakcję i możliwość pomocy innym, bo warto i trzeba pomagać ludziom. Człowiek nie żyje tylko dla siebie. Skazanym ta praca daje poczucie, że niosą pomoc potrzebującym- mówi Kazimierz.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH