Małopolska: dramatyczny spadek liczby urodzeń grozi wyludnieniem regionu

Kraków w 2030 r. ma liczyć 671 tys. mieszkańców, czyli o prawie 90 tys. mniej niż obecnie. W Tarnowie ich liczba ma się zmniejszyć o 10 tys. - wynika z "Prognozy ludności dla powiatów Małopolski na lata 2010-2020", którą na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przygotował zespół ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod kierownictwem prof. Jolanty Kurkiewicz.

Prognozy demograficzne dla Polski są fatalne. Według analiz ONZ, pod koniec tego wieku nasz kraj ma mieć tylko 16 mln mieszkańców. Z badań przygotowanych dla ZUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce spadnie aż o blisko 8 mln - z obecnych 38,3 mln do 30. Na 1000 pracujących przypadać ma wówczas blisko 700 emerytów. Obecnie jest ich 270 - informuje Dziennik Polski.

Małopolski Ośrodek Badań Regionalnych przy Urzędzie Statystycznym w Krakowie podaje, że w roku 2035 jedna czwarta ludności województwa i Krakowa będzie w wieku poprodukcyjnym.

Prof. Józef Pociecha, demograf i statystyk, kierownik Katedry Statystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przekonuje, że wpływ na sytuację demograficzną ma wiele czynników, a niektóre potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie. Trzy jednak są najważniejsze: gospodarka, liczba urodzeń i migracje.

Demograf zwraca uwagę, że nie licząc okresów wielkich wojen i innych klęsk, nigdy w dziejach Polski nie rodziło się tak mało dzieci, jak ma to miejsce w III RP. Dzietność Polek jest od lat na bardzo niskim poziomie, wynoszącym 1,2-1,3 dziecka (pod tym względem Polska zajmuje 214 miejsce na 224 kraje). By doprowadzić do zastępowalności pokoleń, na matkę powinno przypadać 2,1 dziecka.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH