Gazeta Krakowska/Rynek zdrowia | 17-05-2011 11:40

Małopolska: coraz mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych

Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie z Małopolski otrzymały nawet o 30 proc. mniej pieniędzy na pomoc inwalidom niż jeszcze rok temu.

- Praktycznie już nie mamy pieniędzy - przyznaje Gazecie Krakowskiej Urszula Stępień-Jagoda, dyrektor olkuskiego PCPR-u.

W tym roku podległa jej jednostka dostała 688 tys. zł na dofinansowanie nowych miejsc pracy dla niepełnosprawnych, dotacje na rozwój własnej działalności gospodarczej, turnusy rehabilitacyjne, sprzęt do rehabilitacji czy na likwidowanie barier architektonicznych i komunikacyjnych. W ubiegłym roku na te cele przekazano 1 mln zł, dwa lata temu 1,3 mln zł, a w 2008 roku 2,3 mln zł. A potrzeby są te same.

W PCPR w Chrzanowie w tym roku mają do zagospodarowania 680 tys. zł. Rok temu mieli prawe 950 tys. zł. W Olkuszu w tym roku żaden z dorosłych niepełnosprawnych nie może liczyć na dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych, zakupu odpowiedniego oprogramowania do komputera ani zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny. Częściowo obcięto też wysokość dofinansowania z 80 proc. do 60 lub 50 proc.

W trosce o niepełnosprawnych, apel do premiera, parlamentarzystów i marszałka województwa małopolskiego o ponowne przeanalizowanie wysokości dotacji dla samorządów powiatowych wystosowała Rada Powiatu Olkuskiego.

Więcej : www.gazetakrakowska.pl