MSWiA: w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą” zebrano prawie 3,8 tys. litrów krwi Od 1 do 31 marca br. policjanci, strażacy, strażnicy graniczni oraz funkcjonariusze BOR oddawali krew chorym i ofiarom wypadków. Fot. archiwum

3 tys. 788 litrów krwi zebrano podczas akcji krwiodawstwa „SpoKREWnieni służbą”, która trwała przez cały marzec - poinformowało w komunikacie w czwartek (13 kwietnia) MSWiA. Szef resortu Mariusz Błaszczak zapowiedział, że akcja będzie powtórzona w przyszłym roku.

Ogólnopolska akcja została zainaugurowana w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i miała być hołdem wobec żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego.

Od 1 do 31 marca br. policjanci, strażacy, strażnicy graniczni oraz funkcjonariusze BOR oddawali krew chorym i ofiarom wypadków.

"Akcja +SpoKREWnieni służbą+ dowiodła, że poświęcenie funkcjonariuszy nie jest pustym hasłem. Przez miesiąc udowodniliśmy, że etos służby jest realny. Oddawanie krwi to przekazywanie daru życia" - podkreślił cytowany w komunikacie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Dodał, że w akcję poza funkcjonariuszami, włączyło się wiele osób cywilnych.

Akcja ma być kontynuowana w przyszłym roku. "Chciałbym również ustanowić okolicznościowy medal dla osób, które biorą udział w naszej akcji" - powiedział minister.

Ogólnopolska zbiórka krwi odbywała na terenie całej Polski. Krew można było oddawać w każdym województwie. Akcja miała charakter otwarty i mógł w niej wziąć udział każdy.

MSWiA podało, że średnie zapotrzebowanie na krew i jej składniki Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie wynosi w ciągu roku ok. 10 tys. jednostek koncentratu krwinek czerwonych, 300 jednostek koncentratu krwinek płytkowych i 5 tys. jednostek osocza. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA przyjmuje rocznie ok. 10 tys. dawców krwi i kandydatów na dawców krwi.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kg i przeszły odpowiednie badania. Wszystkie grupy krwi są pożądane, ale najbardziej oczekiwana jest krew grupy 0RhD- ponieważ w nagłych wypadkach przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi - ma ją ok. 6 proc. Polaków.

Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Krew można pobierać nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH