MSW: 121 Ukraińców skorzystało z pomocy w polskich szpitalach

Dotychczas 121 Ukraińców rannych podczas starć na Majdanie skorzystało z pomocy medycznej organizowanej przez Polskę. O status uchodźcy w RP wystąpiło od początku roku 95 obywateli tego kraju - wynika z informacji MSW przedstawionej w środę (12 marca) sejmowej komisji.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz przedstawił informację nt. działań podległych mu służb i instytucji w związku z wydarzeniami na Ukrainie. 

W MSW opracowano wieloetapowy plan na wypadek znacznej liczby uchodźców. Na odcinek granicy z Ukrainą zostało skierowanych więcej funkcjonariuszy Straży Granicznej. Obecnie jest to ok. 60 patroli każdego dnia. Dodatkowych 700-780 funkcjonariuszy SG pozostaje w gotowości do natychmiastowego wzmocnienia. - Ruch na granicy odbywa się normalnie - powiedział Sienkiewicz.

Z informacji MSW wynika, że zmarł jeden spośród 121 Ukraińców, którzy w ostatnim czasie trafili na leczenie do Polski. W wyniku postrzału miał on rany okolic miednicy oraz obrażenia narządów wewnętrznych. 

Pomocą medyczną organizowaną przez cztery resorty: spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, obrony i zdrowia zostały objęte osoby zakwalifikowane przez MSZ lub SG bezpośrednio na polskiej granicy. Leczenie jest realizowane przez szpitale MSW, które mogą zlecać je innym placówkom medycznym. Obecnie hospitalizowanych jest nadal 59 obywateli Ukrainy. Ich leczenie będzie kontynuowane i finansowane z 
budżetu MSW. 

- W związku z tym, że obecnie obywatele Ukrainy mogą być już bez przeszkód i dodatkowych ryzyk leczeni w ukraińskich placówkach służby zdrowia, koordynatorzy akcji, w tym MSZ, nie zakładają już konieczności przyjmowania nowych pacjentów z Ukrainy - poinformował Sienkiewicz. 

Zapewnił, że nie ma zagrożenia falą uchodźców z Ukrainy. Opracowano schemat działania na wypadek dużego napływu azylantów; w gotowości są m.in. specjalne zespoły pograniczników, tłumaczy oraz psychologów. - Jesteśmy w stanie podwyższonej gotowości na granicy - powiedział Sienkiewicz. 

Ocenił, że obecnie sytuacja uległa zmianie. - Nie mamy do czynienia z kryzysem wewnętrznym na Ukrainie, tylko mamy do czynienia z pełzającą wojną, interwencją obcego państwa na terytorium suwerennego państwa ukraińskiego. Ryzyko wojny, znacznie poważniejszych perturbacji na Ukrainie, zmusiło nas do wyjścia poza ramy MSW i opracowania planu, który jest na ukończeniu - powiedział Sienkiewicz. 

Poinformował, że polecił uruchomienie tzw. planu B, gdzie kluczowe są siły i środki MON. - Opracowaliśmy z MON koncepcję stworzenia miasteczka uchodźczego na poligonie Nowa Dęba w pobliżu granicy z Ukrainą. Taki ośrodek pozwoliłby na przyjęcie ok. 5-6 tys. osób. Ten plan B, najwyższej gotowości, jest właściwie już gotowy. Dopinamy ostatnie szczegóły - powiedział Sienkiewicz. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH