Lubelskie: w szkołach rozpoczyna się zbiórka pieniędzy na hospicjum dziecięce

"Twój dar serca dla hospicjum" - to hasło akcji, w ramach której szkoły Lubelszczyzny organizują zbiórkę pieniędzy dla Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Akcja organizowana jest po raz piąty. W poprzednich edycjach zebrano w sumie prawie 0,5 mln zł.

- Bez tego typu akcji i zbiórek pieniędzy od darczyńców nie byłoby hospicjum dla dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby młodzież, która jest zdrowa i aktywna, mogła wspierać chore dzieci - powiedziała Jolanta Szołno-Koguc, wojewoda lubelski, która patronuje akcji.

Pieniądze będą zbierane w szkołach, które zdecydują się wziąć udział w akcji wypełniając odpowiedni kwestionariusz. Od poniedziałku szkoły będą mogły otrzymywać specjalne oznakowane puszki i materiały promocyjne, wśród nich film pt. "Inny adres zamieszkania", który opowiada o działalności Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

Każda szkoła przeprowadza zbiórkę według własnego pomysłu. W wielu placówkach uczniowie i nauczyciele organizują z tej okazji np. kiermasze prac plastycznych lub ciast, a także przedstawienia teatralne, spotkania i zabawy, podczas których zbierają datki na rzecz hospicjum. Podsumowanie akcji zaplanowano na 3 czerwca.

Koordynatorem zbiórki jest Społeczne Liceum i Gimnazjum im. Jana Sobieskiego w Lublinie. Regulamin akcji, jak i apel o udział w niej zamieściło też na swojej stronie internetowej Lubelskie Kuratorium Oświaty.

Założyciel i prezes hospicjum, franciszkanin o. Filip Buczyński wyjaśnił, że zebrane pieniądze będę przeznaczone na zakup sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego oraz leków dla podopiecznych. - Miesięcznie na leki potrzebujemy około 15 tys. zł - zaznaczył.

Akcja organizowania zbiórki dla hospicjum w szkołach prowadzona jest od 2009 r. Łącznie dotychczas we wszystkich edycjach zebrano 491 tys. zł. Każdego roku w akcję włączało się od 150 do 300 szkół w regionie.

Za zebrane dotychczas pieniądze zakupiono m.in. specjalistyczny samochód do przewożenia niepełnosprawnych oraz auto dla zespołów medycznych, które dojeżdżają do nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin na terenie całej Lubelszczyzny. Kupiono też sprzęt medyczny dla podopiecznych hospicjum, leki, środki opatrunkowe. Zebrane datki wykorzystano też na zakup prezentów świątecznych i urodzinowych dla chorych dzieci.

Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia powstało w 1997 r. Organizuje pomoc medyczną i psychologiczną pacjentom w ich domach. Obecnie obejmuje opieką 50 nieuleczalnie chorych dzieci oraz ich rodziny na terenie całej Lubelszczyzny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH