Łódź: zniknie absurdalny zakaz wjazdu karetek na Piotrkowską...

W Łodzi, po ulicy Piotrkowskiej mogą jeździć riksze, taksówki, dostawcy pizzy i kanapek, natomiast karetki z chorymi mają zakaz wjazdu.

Na wjazd ambulansów na reprezentacyjną ulicę Łodzi potrzebne jest specjalne zezwolenie, ale nawet jeśli uda się je uzyskać to nie można się na Piotrkowskiej zatrzymywać. Takie zasady obowiązują od stycznia 2009 roku, kiedy prezydent Jerzy Kropiwnicki wydał zarządzenie w sprawie organizacji ruchu na ulicy Piotrkowskiej. Oczywiście zakaz wjazdu na deptak nie jest absolutny. Magistrat daje specjalne zezwolenia rikszarzom i dostawcom pizzy.

Kiedy ambulans Medax-Trans jechał z pacjentem z Piotrkowskiej jej kierowca otrzymał mandat. Po konsultacjach właścicieli firmy z prawnikiem okazało się, że firma nie ma prawa jeździć po Piotrkowskiej. Medax-Trans postanowił wystąpić o zezwolenie na jeżdżenie Piotrkowską, podobnie jak dostawcy pizzy. W Zarządzie Dróg i Transportu UMŁ został złożony kilkustronicowy wniosek o przepustkę. Urzędnicy jednak stanowczo odmówili jej wydania ze względu na brak podstaw...

Całą tę absurdalną sytuację opisała Gazeta Wyborcza. Pomogło. Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Klimczak, pełniący obowiązki rzecznika prasowego prezydenta Łodzi, po rozmowach ze strażą miejską ustalono, że do momentu wejścia w życie  nowych, poprawionych przepisów, żadne służby nie będą czynić przeszkód wszystkim ambulansom niosącym pomoc i ratunek chorym, w przemieszczaniu się po Piotrkowskiej.

– Problem wyniknął z tego, że w zarządzeniu z 9 stycznia 2009 roku, dotyczącym organizacji ruchu na ulicy Piotrkowskiej, zostały wymienione pojazdy, które z uprawnienia wjazdu, poruszania się i postoju mogą korzystać. Dość niefortunnie określono w jednym z punktów, że takim pojazdem mogą być te, które wykorzystywane są do opieki hospicyjnej chorych, a nie wymieniono wród tych pojazdów ambulansów – tłumaczy Tomasz Klimczak.

Już jest przygotowywany projekt nowego zarządzenia, aby usunąć wszelkie nieścisłości i niejasności,  które doprowadziły do takich absurdów jak nakładanie mandatów na kierowców karetek niosących pomoc chorym - dodaje rzecznik.

Jak zapewnia Tomasz Klimczak, zarządzenie będzie przygotowane i wydane w jak najszybszym możliwym terminie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH