Łódź: niewidomi mogą korzystać z "Atlasu świata" "Atlas świata dla niewidomych i słabowidzących" składa się z zebranych w teczce plansz z 38 mapami Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Mieszkańcy województwa łódzkiego z problemami wzroku mogą korzystać z "Atlasu świata" opracowanego z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Atlasy przekazał w poniedziałek miejscowemu oddziałowi Polskiego Związku Niewidomych Główny Geodeta Kraju.

- Mam nadzieję, że dzięki tej inicjatywie wiele osób pozna świat i może zapragnie dalekich podróży. Za sprawą tego atlasu i zmysłu dotyku będziecie mogli poznać to, co ludzie zdrowi widzą za pomocą wzroku - mówiła podczas uroczystości w Łodzi Główny Geodeta Kraju Grażyna Kierznowska.

Kierznowska przekazała nieodpłatnie lokalnemu oddziałowi Polskiego Związku Niewidomych (PZN) 25 "Atlasów świata dla niewidomych i słabowidzących". Wcześniej ponad 200 egzemplarzy wydawnictwa przygotowanego z inicjatywy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) trafiło za darmo do siedzib PZN w całym kraju oraz bibliotek, fundacji, szkół specjalnych i innych instytucji.

Jak podkreśliła prezes PZN w Łodzi Iwona Jędrys, pierwsza tego typu publikacja - składająca się min. z kilkudziesięciu plansz z mapami wszystkich kontynentów oraz poświęconych zagadnieniom przyrodniczym opisanych alfabetem Braille'a - to nieoceniona pomoc dla osób z problemami wzroku.

Poinformowała, że z atlasów będą mogli korzystać podopieczni wszystkich 18 kół związku niewidomych w woj. łódzkim. Trafią one też do biblioteki w łódzkiej siedzibie PZN, Klubu Sportowego Niewidomych "Omega" w Łodzi oraz innych tego typu instytucji w regionie.

Kierznowska zapowiedziała, że GUGiK w przyszłości chciałby wydać podobną publikację dotyczącą Polski.

"Atlas świata dla niewidomych i słabowidzących" składa się z zebranych w teczce plansz z 38 mapami podzielonymi na dwie części tematyczne. Pierwsza poświęcona jest zagadnieniom przyrodniczym oraz społeczno-gospodarczym w ujęciu globalnym. Część druga to przegląd regionów, na który składają się mapy przedstawiające rzeźbę terenu oraz podział polityczny kontynentów. Do zestawu dołączono płytę CD zawierającą opisy wszystkich map, metodykę ich czytania oraz inne informacje przydatne dla użytkowników.

Atlas powstał z inicjatywy GUGiK przy ścisłej współpracy z PZN oraz pedagogami. Nad poprawnością i czytelnością map czuwał zespół, w którego skład weszli m.in. przedstawiciele związku, nauczyciele geografii i orientacji przestrzennej w szkołach dla niewidomych oraz tyflograficzni i kartograficzni konsultanci. Dbali oni o zapewnienie czytelności map z zachowaniem zasady: "to samo dla widzących i niewidzących". Dlatego używane w atlasie symbole, skróty nazw i klucze znaków są identyczne w piśmie Braille'a i druku barwnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH