Łódź: naukowcy zaprojektują medyczne ścieżki edukacyjne

Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaprojektują ścieżki edukacyjne dla Centrum Nauki i Techniki w kompleksie dawnej elektrociepłowni EC1.

Łódzki Uniwersytet Medyczny podpisał w środę (8 lipca) umowę o współpracy z Instytucją Kultury EC1, której celem będzie tworzenie merytorycznej bazy Centrum Nauki i Techniki (CNiT), powstającego obecnie na terenie kompleksu dawnej elektrociepłowni EC1.

Jak wyjaśnił dyrektor EC1 Błażej Moder, otwarcie placówki ma nastąpić w przyszłym roku. Obecnie w budynku Centrum kończone są prace budowlane i rozpoczyna się etap tworzenia programu merytorycznego instytucji.

Podstawowym zadaniem CNiT ma być popularyzacja wiedzy i nauki. - Koncepcja Centrum oparta jest na trzech scenariuszach zwiedzania. Pierwszy - "Przetwarzanie energii" - nawiązuje ściśle do historii EC1 i jest oparty o zachowaną część skansenową dawnej elektrociepłowni. Druga ścieżka - "Rozwój wiedzy i cywilizacji" - to prezentacja zjawisk z różnych działów fizyki i chemii, a trzecia - "Mikroświat i makroświat" ma przybliżać zwiedzającym zarówno świat na poziomie cząstek elementarnych i nanotechnologii, jak i kosmos oraz urządzenia do jego eksploracji - wyjaśnił kierownik projektu rewitalizacji EC1 Paweł Żuromski.

Umowa z łódzkim UM zakłada przygotowanie przez uczelnię pięciu ścieżek edukacyjnych, których celem będzie zainteresowanie odbiorców nowinkami z obszaru medycyny i fizjologii oraz poszerzenie ich wiedzy na temat zdrowego odżywiania i znaczenia aktywności ruchowej dla zdrowia. Nawiązując do specyfiki CniT, uczelnia chce w swoich prezentacjach skupić się na zagadnieniach przyjmowania i pozyskiwania energii przez ludzki organizm.

- W ramach stałej ekspozycji zaprezentujemy urządzenie do diagnozowania zaburzeń czynnościowych kręgosłupa szyjnego, które otrzymało liczne międzynarodowe nagrody na wystawach wynalazków. Urządzenie do diagnostyki funkcjonalnej wykorzystuje promieniowanie laserowe. Badanie daje odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj zaburzenia występuje u chorego i jakie jest jego natężenie - to najnowszy trend w medycynie. Zwiedzający będą mogli poddawać się takiemu badaniu  - zaznaczyła koordynator merytoryczny współpracy prof. Jolanta Kujawa z UM.

Według Kujawy, temat jednej z wystaw "Bułka z masłem" to nic innego jak pochylenie się nad zagadnieniem łączenia tłuszczy z węglowodanami we właściwych, zapewniających zdrowie, proporcjach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH