Łódź: miasto sfinansowało renowację nagrobka zasłużonego lekarza Od kilku lat łódzki magistrat włącza się w akcję i przeznacza dodatkowe pieniądze na renowację jednego pomnika. W tym roku wybór padł na nagrobek doktora Artura Starzyńskiego. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Łódzki magistrat przeznaczył ponad 10 tys. zł z kasy miejskiej na renowację nagrobka zmarłego w roku 1930 lekarza Artura Starzyńskiego, zasłużonego dla Łodzi.

- Już od kilku lat staramy się - niezależnie od prowadzonej co roku w dzień Wszystkich Świętych kwesty - przekazywać środki z budżetu miasta na remonty pięknych, zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Starym. Ludzie, którzy na Cmentarzu Starym znaleźli ostatni spoczynek, byli solą tej ziemi, to oni stworzyli Łódź. Warto zadbać o zachowanie ich w naszej pamięci - podkreśliła prezydent Hanna Zdanowska, prezentując mediom odrestaurowany nagrobek Artura Starzyńskiego.

Jak przypomniał prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem Cezary Pawlak, w czasie ubiegłorocznej kwesty na Starym Cmentarzu zebrano ponad 92 tys. zł, dzięki którym możliwe jest obecnie prowadzenie 12 realizacji konserwatorskich na najstarszej łódzkiej nekropolii.

Od kilku lat łódzki Urząd Miasta włącza się w akcję i przeznacza dodatkowe pieniądze na renowację jednego pomnika.

- W tym roku wybór padł na prosty w formie pomnik doktora Artura Starzyńskiego. Na wyraźny wniosek magistratu wybraliśmy obiekt niewpisany do rejestru zabytków, można więc powiedzieć, że dzięki dofinansowaniu udało się go uratować. Co istotne, za nagrobkiem stoi ważna postać - doktor Artur Starzyński to lekarz pułkowy czasów I wojny światowej, znakomity neurolog, dowódca szpitala wojskowego, ważna postać szpitala dla nerwowo chorych w Kochanówce - wyjaśnił Pawlak.

Wiceprezes Towarzystwa Alina Jabłońska, która odkryła postać Starzyńskiego w opublikowanej w latach 30. ubiegłego wieku monografii o Starym Cmentarzu Stanisława Rachalewskiego "Łódź, która odeszła", dodała, że Starzyński był osobą bardzo ważną i niezwykle zasłużoną dla Łodzi.

- Przechodząc koło zniszczonego pomnika, nie wiedzielibyśmy, że Starzyński był znakomitym lekarzem i inspektorem sanitarnym miasta Łodzi. Walczył z epidemiami, dbał o stan sanitarny i higienę w mieście. Dzięki Starzyńskiemu wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko tyfusowi, zorganizowano specjalny oddział walczący z jaglicą. Wymyślił też - podobno pierwszą w kraju - akcję odszczurzania miasta - wyjaśniła.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH