Łódź: konkurs na edukację seksualną w gimnazjach do powtórki

Nie został rozstrzygnięty konkursu na prowadzenie zajęć dot. edukacji seksualnej w łódzkich gimnazjach, finansowanych z budżetu miasta. Startujące w nim organizacje nie osiągnęły wymaganego progu punktowego, bądź nie spełniły wymogów formalnych. Konkurs zostanie powtórzony na początku 2014 r.

Na ogłoszony przez łódzki magistrat konkurs na prowadzenie zajęć nt. świadomego rodzicielstwa oraz profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową swoje oferty zgłosiły trzy organizacje pozarządowe

Jak poinformował w czwartek (31 października) wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski oferty dwóch organizacji - po ocenie komisji konkursowej - nie przekroczyły wymaganego progu punktowego, a jedna z fundacji, która prowadziła zajęcia w ub. roku, nie spełniła wymogów formalnych.

Pozostałe dwie organizacje nie przekroczyły wyznaczonego progu 75 proc. możliwych do uzyskania punktów, aby miały szansę na uzyskanie części dotacji. Komisja konkursowa po ocenie ofert przyznała 49 proc. możliwych punktów Instytutowi Profilaktyki Zintegrowanej, a 68 proc. uzyskała oferta Stowarzyszenia Wspierania Dzieł Ewangelizacji Agape.

- Głównym kryterium, które stanowiło połowę wartości punktacji, była ocena merytoryczna programu i kwalifikacje kadry. Duży procent stanowiła kalkulacja finansowa, ile dana organizacja chce za oferowane środki przeprowadzić zajęć, poza tym brano pod uwagę także doświadczenie w realizacji tego typu działań - wyjaśniła Iwona Iwanicka z Wydziału Spraw Społecznych UMŁ.

Konkurs ma zostać powtórzony na początku przyszłego roku, a zajęcia mają odbywać się przed wakacjami. - W tym roku szkolnym te działania profilaktyczne będą miały miejsce w szkołach, rozważamy możliwość zwiększenia środków na to zadanie - zaznaczył wiceprezydent Łodzi. Miasto w tegorocznym budżecie miało przeznaczyć na zajęcia ponad 35 tys. zł.

Program jest adresowany do wszystkich uczniów łódzkich gimnazjów w wieku 13-16 lat, ale na udział w nich wymagana jest indywidualna zgoda dziecka i jego rodziców. W tym roku pojawił się też dodatkowy wymóg, żeby rodzice jeszcze przed wyrażeniem zgody zostali zapoznani z programem zajęć.

W ub. roku w pilotażowych zajęciach dot. edukacji seksualnej a finansowanych z budżetu miasta wzięło udział 600 uczniów, czyli ok. 10 proc. gimnazjalistów. Konkurs na ich prowadzenie wygrała ostatecznie oferta złożona przez Fundację Nowoczesnej Edukacji "Spunk" i Fundację na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego "Jaskółka".

Zajęcia poprowadzili m.in. psychologowie i seksuolodzy, a w czasie warsztatów rozmawiali oni z młodzieżą m.in. o seksualności, antykoncepcji, chorobach przenoszonych drogą płciową, a także o tolerancji i partnerstwie w związkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH