Łódź: fundacje zachęcają, by 1 proc. podatku oddać lokalnym organizacjom Łódź: fundacje zachęcają, by 1 proc. podatku oddać lokalnym organizacjom. Fot. Archiwum

Do przekazywania 1 proc. z rocznego podatku lokalnym organizacjom zachęcali w sobotę (10 marca) uczestnicy 10. Festiwalu "Procent dla Łodzi". Przedstawiciele 21 łódzkich fundacji i stowarzyszeń przybliżali łodzianom swoją działalność w rotundzie Manufaktury.

- Zależy nam na tym, by ludzie świadomie wybierali organizację, której przekazują 1 proc. podatku. Wciąż jeszcze zdarzają się sytuacje, że np. w internecie ściągamy bezpłatny program do rozliczania PIT - już na końcu, po wypełnieniu formularza zauważamy, że jest tam wpisana organizacja, która otrzyma nasz 1 proc. podatku i nie można tego zmienić. My od 10 lat zachęcamy - i widzę, że ta idea "poszła w Polskę" - aby swoim jednym procentem wspierać organizacje, które znamy i które działają obok nas - w ten sposób możemy najlepiej zmieniać świat - podkreślił Tomasz Michałowicz prezes Fundacji JiM, która jest organizatorem Festiwalu.

Festiwal, który potrwa całą sobotę to prezentacja działalności 21 organizacji pozarządowych i fundacji z Łodzi. Obok Fundacji JiM, wspierającej osoby z autyzmem, do oddawania jednego procenta zachęcali przedstawiciele m.in. dwóch hospicjów, organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, chorych na padaczkę, z zespołem Downa, diabetyków, Chorągwi Łódzkiej ZHP czy fundacji pomagających zwierzętom.

Prezentacji Fundacji towarzyszą występy artystyczne na scenie w rotundzie Manufaktury. Wystąpił m.in. Mały Big Band Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Chorych z Zespołem Downa oraz harcerze z hufca Łódź - Bałuty "Promieniści". Odbyło się losowanie, podczas którego znani łodzianie losowali organizację pożytku publicznego, której przekażą swój 1 proc. podatku.

- W naszym budżecie pieniądze pozyskane z "jednego procenta" to znaczący udział - jedna czwarta, czyli ok. 5 mln zł. Ostatnio Polacy wolą przekazywać swój 1 proc. na subkonta, czyli np. na konkretne dziecko, które pozostaje pod opieką danej fundacji. Organizacje, które takie subkonta prowadzą - np. nasza Fundacja JiM - zbierają z jednego procenta znacznie więcej niż pozostałe. Uważam, że to dobry mechanizm, bo darczyńcy chcą przekazywać na konkretny cel - im jest on bardziej skonkretyzowany, tym chętniej i świadomiej to robią - zaznaczył Michałowicz.

Przedstawiciele innych fundacji przyznają, że nie dla wszystkich fundusze pozyskane z jednego procenta stały się znaczącą pozycją w ich budżecie.

W ubiegłym roku Ministerstwo Finansów poinformowało, że z przekazanego 1 proc. należnego podatku z rozliczenia za 2016 r. do organizacji pożytku publicznego trafiło 660,2 mln zł; dwa lata temu roku było to 619,1 mln zł. Z danych MF wynika, że podatnicy, którzy złożyli wniosek o przekazanie 1 proc. podatku, przekazali organizacjom pożytku publicznego przeciętnie 49 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH