Łódź: Uniwersytet Medyczny uczcił 35. rocznicę strajku studentów

W 35. rocznicę strajku łódzkich studentów na gmachu Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odsłonięto tablicę upamiętniającą akcję protestacyjną, która została podjęta w styczniu 1981 roku. Na uroczystości w piątek (5 lutego) spotkali się uczestnicy tamtych wydar

- Inicjatywa upamiętnienia strajku studenckiego narodziła się spontanicznie, w czasie spotkania z kolegami, gdy uświadomiliśmy sobie, że w pamięci zaciera się to, co się wtedy zdarzyło, a z czym każdy z nas wiąże ogromne emocje. Chcieliśmy zebrać rozproszone materiały - zdjęcia, dokumenty - mówi lekarz Krzysztof Bik - w roku 1981 członek uczelnianego komitetu strajkowego i późniejszy przewodniczący Niezależnego Związku Studentów na łódzkiej Akademii Medycznej (A.M. to obecnie Uniwersytet Medyczny).

- Postanowiliśmy wykorzystać fakt 35. rocznicy wydarzenia. To pierwsze nasze spotkanie po latach - podkreślił.

Na ścianie gmachu Farmacji odsłonięta została tablica ufundowana przez rektora uczelni, informująca, że "23 stycznia 1981 roku, z inicjatywy Niezależnego Zrzeszenia Studentów Akademii Medycznej w Łodzi, studenci Akademii przyłączyli się do akcji protestacyjnej studentów łódzkich uczelni walczących o autonomię uczelni oraz wolną i demokratyczną Polskę. Studenci okupowali gmach Farmacji do 18 lutego 1981 roku, aby opuścić go w poczuci zwycięstwa nad „komuną i własnym strachem".

Jak przyznał uczestnik strajku Aleksander Górski, protest, który dziś może wydawać się "studencką przygodą", był jednak sprawą poważną. - Przez cały czas towarzyszyło nam uczucie niepewności, wątpliwości, czy ZOMO nie będzie chciało nas spacyfikować - mówił.

- Nie wiedzieliśmy, czy nie wyrzucą nas ze studiów albo nie wezmą do woja, bo wtedy był przecież obowiązkowy pobór. Chociaż, jak człowiek jest młody, mniej się przejmuje takimi rzeczami - dodał jego kolega Paweł Czekalski.

Obaj wspominają, że w czasie strajku panowała duża dyscyplina: - Nie było alkoholu ani żadnych burd; zresztą baliśmy się prowokacji. Po latach okazało się, że byli wśród nas konfidenci - na stronie strajkowej w internecie można obejrzeć kopie informacji, które w znalazły się w Urzędzie Bezpieczeństwa - mówili.

Strajk łódzkich studentów rozpoczął się 21 stycznia 1981 r. na Uniwersytecie Łódzkim. Był odpowiedzią młodzieży akademickiej na kolejną odmowę rejestracji niezależnej i samorządnej organizacji studenckiej - Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH