Lekarze zostali uhonorowani w 13. edycji Księgi Pamięci Wrocławia FOT. Liz West/Flickr.com (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

Ośmioro lekarzy zostało uhonorowanych podczas 13. edycji Księgi Pamięci Wrocławia. To osoby zasłużone dla miasta, wybitni specjaliści, którzy swój zawodowy okres spędzili w stolicy Dolnego Śląska, gdzie odnieśli też swe największe sukcesy.

Księga Pamięci Wrocławia to organizowana przez wrocławski samorząd i Towarzystwo Miłośników Wrocławia cykliczna impreza. Jej celem jest uhonorowanie najwybitniejszych wrocławian, którzy pracują w różnych zawodach i odnoszą sukcesy. Odbyły się już gale m.in. podczas których nagradzano sportowców, ludzi kultury, prawników. W piątek 13 edycja poświęcona była wybitnym lekarzom.

Złote medale przyznane przez prezydenta miasta "Zasłużony dla miasta Wrocławia" odebrali chirurg prof. Bogdan Łazarkiewicz, ortopeda prof. Andrzej Wall oraz lekarz i społecznik dr Jan Gnus.

- Jestem mile zaskoczony, że o mnie pamiętano, choć jestem już dawno na emeryturze i dobiegam 90 lat życia. Przyjechałem do Wrocławia w 1946 r., gdy większości z państwa siedzących na sali jeszcze nie było na świecie. Dziękuje za pamięć - powiedział prof. Łazarkiewicz, były rektor medycznej uczelni, wychowawca kilku pokoleń chirurgów i autor ponad 260 medycznych publikacji.

Prof. Wall to ortopeda, który po raz pierwszy w Polsce w latach 80-tych zastosował metodę Ilazarowa, polegającą na wydłużaniu krótszej kończyny. Dr Gnus to specjalista w endoskopii, chirurg ogólny i gastroenterolog, ale też i społecznik, od 15 laty działający w schronisku dla bezdomnych im. Brata Alberta.

- W schronisku spotkałem już byłego wiceprezydenta miasta czy byłego wicewojewodę. Przekonałem się, że bezdomność może dotknąć naprawdę każdego, dlatego przekonałem się, że warto pomagać wszystkim - powiedział dr Gnus.

"Diament Wrocławia" przyznany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia odebrał prof. Szymon Dragan, szef kliniki ortopedii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, uczeń prof. Walla.

- Ten diament to nagroda dla wszystkich pracowników naszej kliniki, która niedługo będzie obchodzić 60.lecie. Mogę obiecać ten diament nie zamieni się w proch - powiedział prof. Dragan.

Złotymi odznakami TMW uhonorowano: dr Lidię Hirnle, dr Halinę Flisiak-Antonijczuk, dr Jerzego Bogdana Kosa i dr Wiesława Prastowskiego.

Pomysłodawczynią i prowadzącą księgę jest była radna miejska, dziennikarka Wanda Ziembicka-Has.

Roman Skiba (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH