Lekarz do pacjenta, jak grochem o ścianę

Brak porozumienia między lekarzem a pacjentem nie tylko bardzo utrudnia leczenie, ale też drastycznie podwyższa jego koszty. Nawet do sześciu mld zł rocznie - czytamy w Dzienniku Bałtyckim.

Niby od dawna o tym dobrze wiadomo, a jednak analizując rozmowy w wielu gabinetach lekarskich, można dojść do wniosku, że uczestniczące w nich osoby mówią do siebie różnymi językami. Efektem tego jest niesystematycznie przyjmowanie ordynowanych leków. Dotyczy to nawet pacjentów po przeszczepach czy nowotworach.

Jak mówił nam prof. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w kraju zbyt mało specjalistów dostrzega problem, jakim jest niestosowanie się chorych do zaleceń terapeutycznych, a to przykłada się na niską efektywność ich współpracy z pacjentem.

W jego opinii dzieje się tak, ponieważ specjalistom brakuje umiejętności w motywowaniu chorych do leczenia. - Choćby, dlatego, że w trakcie edukacji przyszłych lekarzy nikt o problemie nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych nie wspomina - mówi prof. Zbigniew Gaciong.

Tymczasem badania wskazują, że Polacy są pod tym względem w niechlubnej czołówce Europy.

- Z tego powodu zmniejsza się stopień efektywności terapii, a tacy pacjenci nie mają praktycznie szans na wyjście z choroby. Obserwacje prowadzone w szpitalach dowodzą, że właśnie zaniechanie przyjmowania leków immunosupresyjnych jest najczęstszym powodem odrzucenia przeszczepu - przypomina prof. Zbigniew Gaciong.

Momentem krytycznym, decydującym o przerwaniu leczenia, jest często właśnie zły kontakt z lekarzem prowadzącym, nierozumienie schematu terapii. Istotną rolę odgrywają też względy emocjonalne, wiara pacjenta w konieczność leczenia i współodpowiedzialność za proces terapeutyczny.

Zdaniem naszego eksperta należy położyć nacisk na przygotowanie lekarzy do rozmowy z pacjentem, motywowanie go do leczenia, a co najważniejsze - zrozumiałe przekazywanie mu informacji o stanie zdrowia i zalecaniach terapeutycznych. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH