Osoby ze spektrum autyzmu nie są kosmitami; mogą żyć szczęśliwie, realizować swoje plany, bez konieczności dostosowywania się do społeczeństwa i udawania kogoś, kim nie są - uważa Joanna Ławicka z Fundacji Prodeste.

W środę (22 czerwca) w stolicy odbyło się seminarium "Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera", towarzyszyło premierze książki o tym samym tytule. Jego organizatorem była Fundacja Prodeste z Opola, która od 2008 r. pracuje na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin.

Celem seminarium było pokazanie, że osoby ze spektrum autyzmu nie są przybyszami z innej planety, tylko należą do tego samego świata, co osoby neurotypowe, choć mają odmienny sposób myślenia.

Seminarium, przeprowadzone w formie multimedialnego widowiska, z inscenizacjami i rekwizytami, miało też pokazać, że odmienność wśród ludzi to rzecz zwyczajna i że każdy - także osoba ze spektrum autyzmu - ma potrzebę relacji z innymi. Spotkanie miało dać możliwość zobaczenia prawdziwego Ziemianina w człowieku z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Zwłaszcza, że było ono prowadzone przez osoby z zespołem Aspergera.

Według autorki książki, szefowej Prodeste Joanny Ławickiej, warto ludziom tłumaczyć, że ktoś, kto ma zespół Aspergera może funkcjonować w społeczeństwie i nie przybył z innej planety.

- Ten mit kosmity dość mocno przylgnął do osób ze spektrum autyzmu. Powstają blogi, pt. "Moje dziecko-kosmita", "Pomóżmy naszemu kosmicie wrócić na ziemię" itp. Są pewnie sposobem na oswojenie tematu, także problemów rodziców, ale z punktu widzenia samych osób ze spektrum autyzmu, to trochę odsunięcie ich od społeczeństwa. Bo skoro jesteśmy kosmitami, to nie jesteśmy ludźmi - powiedziała PAP.

Jak dodała, zdarza się, że tego określenia "kosmita" używają same osoby ze spektrum, by podkreślić własną odrębność. - Tak, ta odrębność istnieje, ale nie warto zamykać się w stereotypie kosmity - powiedziała.

Zdaniem Ławickiej na szczęście osób, które realizują się w życiu, a mają zaburzenia ze spektrum autyzmu, jest coraz więcej.

- Ich droga życiowa nie jest łatwa. Szczególnie okres szkolny to problemy z poczuciem inności, wykluczeniem społecznym, bardzo często też z prześladowaniami, brakiem akceptacji ze strony nauczycieli czy rówieśników. To się odbija na całym życiu - powiedziała Ławicka.

Podkreślała, jak ważna jest wewnętrzna siła do pokonywania tego typu trudności, by osiągnąć w życiu swój cel, sukces.

Podczas seminarium wystąpili goście specjalni, m.in. Katja Schroedinger - informatyczka, autorka bloga "Koci świat ASD", w którym opisuje swoje życie z zespołem Aspergera. Jak powiedziała PAP, sama nieraz czuła się jak kosmitka.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH