Kujawsko-Pomorskie: WFOŚiGW wystąpił do NFOŚiGW o środki na usuwanie eternitu Do dziś eternit znajduje się na wielu domach i budynkach gospodarczych Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu wystąpił do centrali, czyli NFOŚiGW o środki na sfinansowanie kosztów demontażu, transportu i unieszkodliwiania odpadów z dachów pokrytych eternitem, które zostały zniszczone przez nawałnice.

Bardzo wiele domów dotkniętych przez kataklizm, ma dachy z eternitu, czyli płyt azbestowo-cementowych, a azbest jest materiałem szkodliwym dla zdrowia.

WFOŚiGW w komunikacie poinformował, że "Fundusz dokłada wszelkich starań, aby kwota dofinansowania pokrywała 100 proc. kosztów kwalifikowanych". Jednocześnie WFOŚiGW zwrócił się do NFOŚiGW o wsparcie usuwania skutków nawałnicy dotyczących zadrzewień i urządzonych terenów zielonych.

Stosowanie płyt azbestowo-cementowych do pokrywania budynków w Polsce było szczególnie rozpowszechnione w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku, m.in. do pokrywania dachów i wykonywania elewacji zewnętrznych. Do dziś eternit znajduje się na wielu domach i budynkach gospodarczych, zwłaszcza na wsiach.

Dla zdrowia szczególnie niebezpieczne są uszkodzone płyty eternitowe, włókna azbestowe mogą bowiem powodować m.in. choroby płuc i choroby nowotworowe.

W Polsce produkcja, import i stosowanie wyrobów zawierających azbest są zakazane na mocy ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest z 19 czerwca 1997 r. Zgodnie z ustawą, produkcja płyt azbestowo-cementowych musiała zostać zakończona do 28 września 1998 r., a zakaz obrotu wyrobami zawierającymi azbest obowiązuje od 28 marca 1999 r. Wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać wyeliminowane do końca 2032 r.

Usuwaniem i unieszkodliwianiem materiałów zawierających azbest powinny zajmować się specjalistyczne firmy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH