Ks. Chrzanowski: duchowni bardziej świadomi potrzeb osób z niepełnosprawnością Ks. Chrzanowski: duchowni bardziej świadomi potrzeb osób z niepełnosprawnością. Fot. Shutterstock

Duchowni są coraz bardziej świadomi potrzeb osób z niepełnosprawnością, ale kościoły często nie są dla nich przystosowane - uważa ks. Marek Chrzanowski, orionista pracujący z osobami z niepełnosprawnością.

Dodał, że specjalne potrzeby tych osób powinny być brane pod uwagę już przy planowaniu budowy nowych kościołów.

Według ks. Chrzanowskiego czas pewnej izolacji osób z niepełnosprawnościami w Kościele mija, ale nadal wiele zależy od indywidualnych postaw księży.

- Spotykam się z ludźmi niepełnosprawnymi, gdy prowadzę rekolekcje albo w różnych wspólnotach parafialnych i coraz częściej widzę osoby, np. na wózkach, które angażują się w życie parafii. Może jeszcze nie jest ich dużo, ale są zauważalni - powiedział ks. Chrzanowski.

Pytany, jak modelowo powinno wyglądać przystosowanie kościołów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami powiedział, że minimum to podjazdy dla wózków, ważne także dla rodziców z małymi dziećmi, i konfesjonały bez barier, by można było swobodnie podjechać do spowiadającego księdza.

Ks. Chrzanowski dodał, że chciałby, by w każdym kościele przy schodach były poręcze. - Nieraz widzę kościoły, przy których są wysokie schody i nie ma żadnej poręczy. A przecież nie wszyscy niepełnosprawni poruszają się na wózkach. Są osoby, które mają problemy z poruszaniem się i im wystarczyłoby tylko takie ułatwienie - powiedział.

Mówiąc o dostępie do konfesjonałów, ks. Chrzanowski podkreślił, że w przypadku niektórych niepełnosprawności lepszym rozwiązaniem niż konfesjonał jest osobne miejsce w kościele, np. na zakrystii czy w salce parafialnej, gdzie wyspowiadać by się mogły osoby głuche czy głuchonieme, osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

- Może to dotyczyć również osób starszych, które mają problem ze słuchem, czy z mową, a takie osoby w konfesjonale jest bardzo trudno wyspowiadać - powiedział rozmówca PAP. Dodał, że w wielu parafiach są już takie pomieszczenia.

Takie rozwiązanie zastosowano np. w jednej z parafii na warszawskim Gocławiu, gdzie potrzebujące indywidualnego podejścia dzieci pierwszokomunijne - z pobliskiej szkoły integracyjnej - przystąpiły do spowiedzi na zakrystii.

Ks. Chrzanowski zwrócił też uwagę na rolę wolontariatu w Kościele, w którym pomagano by osobom z niepełnosprawnością w dojeździe do kościoła.

Maria Marczewska ze Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa Bardziej Kochani powiedziała PAP, że nie docierają do niej głosy ze strony rodziców, by ich dzieciom utrudniano udział w nabożeństwach kościelnych czy przystępowanie do sakramentów. Jak dodała, są pozytywne sygnały, np. że chłopiec z zespołem Downa został ministrantem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH