Krzysztof Bukiel o dobrej zmianie poglądów w resorcie zdrowia Krzysztof Bukiel. Fot. PTWP

Program obecnego rządu w dziedzinie ochrony zdrowia opiera się na osobistych przekonaniach i poglądach prezesa PiS. Nie mówię tego bezpodstawnie - dowodzi przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL).

W tekście opublikowanym na stronie internetowej OZZL (Fatalne zauroczenie) Bukiel przyznaje, że od dawna zna wielu parlamentarzystów PiS - lekarzy; wie, jakie głosili poglądy dawniej na temat mechanizmów rynkowych w ochronie zdrowia, współpłacenia, ”ekonomizacji”. Pamięta też, które problemy uznawali za najważniejsze. Zapewnia, że ”nie było tam tego, co jest obecnie wysuwane na pierwszy plan w rządowym programie naprawy publicznej służby zdrowia”.

Krzysztof Bukiel pokusił się też o analizę poglądów i drogi zawodowej członków obecnej ekipy MZ.

Napisał, że jest tam lekarz - przedsiębiorca, który od 20 lat prowadził z powodzeniem prywatną przychodnię działającą ”dla zysku”. Jest inny lekarz - przedsiębiorca, prowadzący prywatne zakłady opieki zdrowotnej i zarządzający w przeszłości prywatnym szpitalem, który wielokrotnie publicznie przekonywał o zaletach prywatnej służby zdrowia i konieczności udziału sektora prywatnego w służbie zdrowia finansowanej ze środków publicznych. Jest lekarz - ekspert, dowodzący od lat, że konieczne jest ograniczenie koszyka świadczeń bezpłatnych, czyli wprowadzenie współpłacenia za niektóre świadczenia.

I oto taka ekipa od paru miesięcy przekonuje nas, że największym problemem polskiej służby zdrowia jest jej ”ekonomizacja” oraz fakt, że szpitale działają ”dla zysku”, a prywatne podmioty konkurują z publicznymi, co - wszystko razem - przeszkadza w pełni misji typowej dla służby zdrowia - zauważa Krzysztof Bukiel i zastanawia się skąd ten zwrot w poglądach osób tworzących obecne kierownictwo MZ?

Odpowiedź nie jest miła dla rządzących resortem zdrowia.

Czytaj: www.ozzl.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH