Kraków: zmarł słynny pilot śmigłowców TOPR

W wieku niespełna 81 lat w Krakowie zmarł w czwartek Tadeusz Augustyniak - twórca ratownictwa śmigłowcowego w Tatrach, wieloletni pilot i ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR).

Tadeusz Augustyniak przez ponad 30 lat, pilotując różne typy śmigłowców, ratował ludzi, którzy ulegli wypadkom w górach. Wyszkolił wielu fachowców – swoich następców w lotnictwie sanitarnym.

Od 1948 r. był związany z Aeroklubem Krakowskim, w którym kolejno pełnił funkcję prezesa, kierownika, szefa wyszkolenia i kierownika sekcji samolotowej. W 1959 r. rozpoczął pracę w Zespole Lotnictwa Sanitarnego w Krakowie. Rok później Augustyniak był jednym z pierwszych pilotów lotnictwa sanitarnego, których szkolono w pilotażu śmigłowcowym.

Od 1961 r. tworzył w Sanoku bazę lotnictwa sanitarnego stanowiącą zabezpieczenie dla rejonu Bieszczad. Rok później udało się zakupić dla krakowskiego Zespół Lotnictwa Sanitarnego śmigłowiec SM-1, a wkrótce nawiązać kontakty z kierownictwem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pierwszy lot ratunkowy w Tatrach Augustyniak wykonał w 1963 r. transportując do szpitala turystę, który w rejonie Pięciu Stawów złamał nogę. Regularne dyżury śmigłowców w Zakopanem (wówczas były to maszyny Mi-2) rozpoczęły się w 1975 r.

Augustyniak opracował nowy rozdział instrukcji wykonywania lotów w lotnictwie sanitarnym dotyczący korzystania ze śmigłowców w terenie górskim. Szkolił pilotów – ratowników górskich, a także ratowników morskich, którzy wykorzystywali śmigłowce. W 1991 r. osiągnął wiek emerytalny, ale wciąż na pół etatu pracował jako pilot. Definitywnie rozstał się z lataniem w 1994 r.

W karierze Augustyniaka były też chwile dramatyczne, jak wypadek w 1970 r., gdy transportując do sanatorium w Rabce dwie dziewczynki, z powodu awarii silnika śmigłowca musiał korzystając z tzw. autorotacji przymusowo lądować w lesie w masywie Lubonia. Nikt nie odniósł obrażeń.

W 1999 r. z okazji 90-lecia TOPR Augustyniakowi został nadany tytuł członka honorowego. O początkach lotniczego pogotowia w polskich górach, o Tadeuszu Augustyniaku i jego przyjaźni z ratownikiem TOPR Maciejem Gąsienicą opowiada film „Ratunek nadchodzi z nieba” w reż. Jerzego Porębskiego. Film ukazał się pod patronatem Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH