Kraków: wystawa dla osób niewidomych i słabowidzących w muzeum UJ

Prace Jacka Malczewskiego i Juliana Antoniszczaka udostępni we wtorek muzeum UJ mieszczące się w Collegium Maius w Krakowie. Na ekspozycji znajdzie się też reprodukcja medalu noblowskiego Szymborskiej. Obiekty są zaadaptowane do potrzeb niewidzących i słabowidzących.

Dotykowe reprodukcje eksponatów opracował młody artysta Lech Kolasiński oraz studenci wzornictwa na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Opisy obrazów i komentarze do nich są w języku Braille'a. Niektóre dzieła zainteresowani mogą poznać odsłuchując specjalnie przygotowane nagrania audio.

Róża Książek-Czerwińska, kuratorka wystawy "Dotknąć obrazu - Malczewski Szymborska Antoniszczak", zaprasza do muzeum także wszystkich widzących, bo w galerii mieszczą się również pierwowzory przystosowanych reprodukcji.

Na ekspozycji można podziwiać m.in. cykl pięciu obrazów "Rusałki" Jacka Malczewskiego. "Na malowidłach artysta zilustrował młodzieńczą pogoń za szczęściem. Rusałki to także zachwyt nad polskim pejzażem, stanowiącym stały element obrazów Malczewskiego i innych malarzy epoki" - opisali organizatorzy wystawy.

Do jednych z cenniejszych obiektów - jak mówiła PAP kuratorka - należy replika medalu noblowskiego Wisławy Szymborskiej. Kopia jest kilkakrotnie większa niż oryginał. Adaptacja została przygotowana we współpracy i dzięki zaangażowaniu finansowemu Fundacji Wisławy Szymborskiej. Akceptację dla tego sposobu przedstawienia medalu Nobla osobom niewidomym wyraził Komitet Noblowski w Oslo, z którym porozumieli się organizatorzy

Wśród eksponatów są również prace plastyka, autora eksperymentalnych animacji filmowych Juliana Antoniszczaka. W 1983 r. skonstruował on prezentowany na wystawie chropograf skaningowy - aparat służący do tworzenia reprodukcji dotykowych.

Ekspozycja, czynna do 6 grudnia, jest elementem projektu "Dotknij kultury", w ramach którego UJ opracowuje swoje zbiory z myślą o osobach niewidzących i słabowidzących.

- Mamy nadzieję, że zaadaptowane dzieła sztuki będą inspirować inne placówki kulturalne do tworzenia przestrzeni przyjaznej wszystkim zwiedzającym. Bo niestety, wciąż nie każdy ma równy dostęp do kultury - powiedział PAP Ireneusz Białek, kierownik współorganizującego wystawę Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UJ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH