
Od poniedziałku do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu pojadą autobusy 144 i 163. Miasto planuje też przedłużyć tory tramwajowe do tej największej w kraju placówki medycznej, ale to kwestia lat.
Dodatkowe linie mają zapewnić mieszkańcom dogodny dojazd do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego.
- Będziemy się przyglądać potokom pasażerskim, zmierzającym do nowej siedziby szpitala. Duża liczba pasażerów będzie dla nas sygnałem, że musimy jeszcze poszerzyć ofertę przewozową w tamto miejsce i zrobimy to - powiedział w środę (20 listopada) Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.
Od poniedziałku 25 listopada linie autobusowe nr 144 (z Prądnika Białego) i 163 (z os. Piastów) mają mieć kursy dłuższe o ulice Kostaneckiego i Jakubowskiego. Autobusy te pojadą jak dotychczas do przystanku "Prokocim Szpital" przy ul. Wielickiej, skąd będą skręcać w ulice prowadzące do szpitala - ulice Kostaneckiego i Jakubowskiego. Spod szpitala wracać będą na ulicę Wielicką i po obecnej trasie pojadą do pętli "Rżąka".
Przystanek przy szpitalu nosił będzie nazwę "Szpital Uniwersytecki/Instytut Pediatrii" (teraz przystanek ten nazywa się jeszcze "Instytut Pediatrii" - PAP), a znajdujący się w pobliżu przystanek "Dom Spokojnej Starości" zmieni nazwę na "Miejskie Centrum Opieki".
Nowe trasy będą obowiązywać w obu kierunkach, we wszystkie dni tygodnia. Częstotliwości kursowania obu linii pozostanie bez zmian.
Obecnie do nowej siedziby szpitala kursuje linia 183 (trasa ze Złocienia do Prokocimia) i 314 - linia aglomeracyjna uruchomiona 12 listopada z Wieliczki na os. Podwawelskie.
Sebastian Kowal pytany o zapowiadane plany miasta wydłużenia torowiska na ul. Wielickiej do nowej siedziby szpitala odpowiedział, że takie plany i wstępne koncepcje są, jednak jest to "kwestia lat, dalekiej przyszłości". Plany te - według pracownika Zarząd Transportu Publicznego - są uzależnione od finansów, a budowa 2 km torowiska z pętlą to koszt minimum 25 mln zł.
Dodał, że dla pasażerów jadących z centrum do szpitala opcją jest też dojazd z przesiadką - tramwajem z centrum miasta do ul. Wielickiej, gdzie można się przesiąść na autobusy bezpośrednio kursujące pod szpital.
Szpital Uniwersytecki w Krakowie rozpoczął działalność w nowej siedzibie - od poniedziałku do środy trwała przeprowadzka pierwszych dziewięciu oddziałów i stacji dializ.
Jak dotąd szpital funkcjonował w centrum miasta, głównie przy ul. Kopernika - tu oddziały i poradnie były rozproszone w różnych budynkach i przy różnych ulicach.
W nowej siedzibie w Prokocimiu jednostki szpitalne działać będą w jednym miejscu, co ma być dużym udogodnieniem dla pacjentów.
Budowa nowej siedziby szpitala trwała trzy lata (oprócz tego jeden rok zajęło przygotowanie projektu placówki) i kosztowała 255 mln zł. Szpital Uniwersytecki jest największą lecznicą w Polsce. Pracuje w nim 4,5 tys. osób. W 2018 r. hospitalizowano tam ponad 80 tys. osób, udzielono ponad pół miliona porad ambulatoryjnych.
Beata Kołodziej (PAP)


- 08:16 MZ: prof. Piotr Czauderna rezygnuje ze stanowiska prezesa Agencji Badań Medycznych
- 08:03 Najstarszy pacjent z Podkarpacia, któremu wystawiono e-receptę ma 107 lat
- 07:31 Prof. Budzyński: chirurgiczne leczenie otyłości często ratuje życie
- 05:59 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- WT, 21:15 Wieluń: Adam Stachera zostanie wicedyrektorem szpitala
- WT, 20:09 Ambasador Węgier: poziom szkolenia medycznego sił specjalnych w Polsce jest wysoki
- WT, 19:16 Tomaszów Lubelski: szpital więcej zapłaci za chustę pozostawioną w brzuchu
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 3 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 4 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 5 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 6 Rotawirusy, czyli poważny problem, który możemy i powinniśmy rozwiązać
- 7 Epidemia odry na Samoa, Nowa Zelandia wysyła trumny dla dzieci
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych