Kraków: wręczono statuetki Miłosiernego Samarytanina

Statuetki Miłosiernego Samarytanina roku 2013 odebrali w środę (2 kwietnia) w Krakowie dr Paweł Grabowski, założyciel Podlaskiego Hospicjum Onkologicznego w Nowej Woli oraz Marta Sawicka, prowadząca w Krakowie kuchnię dla ubogich.

Gala finałowa 10. konkursu odbyła się w sanktuarium w Łagiewnikach.

Laureaci zostali wybrani w drodze plebiscytu "Wybieramy Miłosiernego Samarytanina Roku" organizowanego przez krakowskie Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza. Konkurs ma wyłaniać osoby, które "potrafią się wzruszyć i zatrzymać nad cudzym cierpieniem".

Paweł Grabowski jest specjalistą chirurgii szczękowo-twarzowej i medycyny paliatywnej. Pisze także wiersze i dramaty. Od lat pracuje z chorymi na nowotwory. Porzucił karierę w Centrum Onkologii w Warszawie, aby na Podlasiu stworzyć hospicjum dla pacjentów onkologicznych. Jak powiedział, wybrał Podlasie, ponieważ "szukał miejsca, które leży daleko od wielkich miast, gdzie ciężko dojechać, wszędzie daleko i biednie, i gdzie nie będzie to żaden biznes". Hospicjum utrzymuje się z datków, pracują w nim wolontariusze.

Marta Sawicka wraz ze swoją nieżyjącą już siostrą, Teresą Sawicką, stworzyły w Krakowie kuchnię, w której przygotowywały posiłki dla ubogich - rodzin wielodzietnych, emerytów, którym po wykupieniu leków nie starczało na jedzenie, bezrobotnym i bezdomnym. Obecnie kuchnię prowadzi już tylko pani Marta. Każdego dnia od południa w jej mieszkaniu pojawiają się ubodzy. W wąskim przedpokoju pani Marta napełnia jedzeniem menażki i słoiki. Krakowianka zazwyczaj przygotowuje ok. 70 porcji zupy z chlebem i ok. 60 pełnych posiłków.

Kuchnia funkcjonuje dzięki ofiarności ludzi. Żywność jest przechowywana w wynajętych w sąsiedztwie piwnicy i dawnej pralni. Pani Marta często zanosi także posiłki osobom chorym, do ich domów, pomimo że sama jest schorowana.

Oprócz statuetek komisja konkursowa przyznała wyróżnienia. Zdobyli je: prof. Walentyna Balwierz wraz z zespołem z Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej szpitala w Prokocimiu, psychiatra dr Jaromira Iwolska, farmaceuta Łukasz Hońdo, farmaceutka Edyta Sukiennik, pielęgniarka Sylwia Juszkiewicz, siostra Bożena Leszczyńska, małżeństwo Maria (pedagog) i Robert (kardiolog) Kowalscy z Niepołomic, specjalista ds. inwestycji budowlanych w szpitalu w Prokocimiu Włodzimierz Walerowski, krakowska działaczka na rzecz społeczności lokalnej Marianna Machlowska, przedsiębiorca z Tymbarku wspierający działania Caritas Krzysztof Wójs.

Jak dotąd 50 osób otrzymało statuetki i wyróżnienia w plebiscycie "Wybieramy Miłosiernego Samarytanina Roku". Na konkurs wpływa co roku kilkaset kandydatur z całej Polski. Kandydatów do tytułu można zgłaszać mailowo, telefonicznie lub listownie. Ostatecznego wyboru finalistów dokonuje kapituła, w której zasiadają duchowni, lekarze, artyści i wolontariusze ze Stowarzyszenia Wolontariatu św. Eliasza.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH