Kraków: tablica upamiętniająca pioniera badań rentgenowskich Odkrycie sprzed 120 lat niebywale zrewolucjonizowało medycynę. Fot. Fotolia

Tablica upamiętniająca wykonanie pierwszego polskiego badania rentgenowskiego przez prof. Karola Olszewskiego została w środę (1 czerwca) odsłonięta na elewacji budynku Collegium Wróblewskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym 120 lat temu dokonano eksperymentu.

Kamienna tablica w kolorach nawiązujących do zdjęcia rentgenowskiego głosi: "W tym budynku w styczniu 1896 roku profesor Karol Olszewski wykonał pierwsze polskie badania rentgenowskie dając początek polskiej radiologii. Katedra Radiologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum Kraków 2016".

Jak przypomniał prof. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry i Zakładu Radiologii UJ CM, pierwszą informację o odkryciu nowego rodzaju promieniowania zamieścił na ziemiach polskich krakowski dziennik "Czas" w dniu 8 stycznia 1896 r., zaledwie trzy dni po pierwszym na świecie doniesieniu na ten temat w wiedeńskim dzienniku "Die Presse".

Bezpośrednio po ogłoszeniu tych sensacyjnych wiadomości profesor chemii UJ Karol Olszewski na podstawie artykułów prasowych wykonał pierwsze polskie zdjęcia rentgenowskie. Najpierw było to zdjęcie metalowego przycisku do papieru w kształcie jaszczurki, następnie ręki jego asystenta dr. Estreichera, a wreszcie pacjenta z urazem łokcia.

- W ten sposób prof. Olszewski wpisał się na listę światowych pionierów radiologii, stając w jednym rzędzie z tymi naukowcami, którzy doświadczenie Roentgena powtórzyli bezpośrednio po jego ogłoszeniu. Swoimi badaniami rozpoczął polski rozdział światowej historii radiologii. Upamiętnienie tego faktu dla nas radiologów stało się wręcz obowiązkiem - podkreślił prof. Urbanik.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Wojciech Nowak podkreślił, że prof. Olszewski dokonał tego, o czym bezustannie mówi się we współczesnej nauce - znalazł wymiar praktyczny dla odkrycia z zakresu badań podstawowych.

- Oni potrafili to wykorzystać w praktyce. Osiągnęli to, o czym my obecnie marzymy, mając komputery, globalizację, internet - żeby te badania podstawowe osiągnęły efekt praktyczny - zaznaczył. - Prof. Olszewski był człowiekiem o szerokich horyzontach, dlatego od razu zrozumiał wagę odkrycia Roentgena. Dzięki niemu w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego narodziła się polska radiologia - dodał.

Tablica znajduje się na XVIII-wiecznym budynku Collegium Wróblewskiego UJ przy ul. Karola Olszewskiego w sercu starego Krakowa, w którym pierwotnie mieściły się wydziały związane z chemią i medycyną, a obecnie znajduje się Wydział Prawa i Administracji. - To wszystko oznacza długie trwanie i długą pamięć, a także różnorodność w jedności - to jest właśnie Uniwersytet - zaznaczyła dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Krystyna Chojnicka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH