Z inicjatywy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęły się tam "Dni dawcy szpiku". Ich celem jest edukacja społeczna oraz przebadanie i zarejestrowanie jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

Organizatorem Dni Dawcy Szpiku jest fundacja DKMS - "Pokonajmy nowotwory krwi" oraz Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum.

- Jeżeli możemy pomoc w leczeniu takich chorób jak nowotwory, to oczywiście każdy chce w tym uczestniczyć. Jestem dumny z faktu, że od roku 2013 studenci UJ uczestniczą w tej akcji w rozmaity sposób - to jest bardzo budujące i pozytywne - powiedział na konferencji prasowej rektor UJ, prof. Wojciech Nowak.

Jak podkreślają organizatorzy akcji, w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek - każdy może zachorować. Akcja Dzień Dawcy Szpiku ma nam uświadomić, jak niewiele potrzeba, żeby uratować komuś życie.

- Ta akcja wypełnia pewien obszar niewiedzy - jej główny aspekt to edukacja na poziomie społecznym. Dzięki niej, każdy dowie się więcej na temat tego problemu, a wyczuwamy że jest spory brak informacji: nie wiemy jak i gdzie można zgłosić własny akces, jak wygląda pobieranie materiału biologicznego. Myślę, że w wyniku tej kampanii więcej osób zapisze się - jako potencjalni dawcy szpiku, a w rezultacie - więcej osób zostanie wyleczonych - powiedział dziekan Wydziału lekarskiego UJ, prof. Maciej Małecki.

Choć na świecie zanotowanych jest 30 mln dawców, wciąż nie jest to liczba wystarczająca, bo wiele osób to ludzie ze specyficznym, rzadkim genotypem. - Szpik od kogoś innego jest najlepszą formą immunoterapii - bardzo skutecznej i efektywnej terapii na całe życie, broniącej przed nawrotem tej choroby - powiedziała PAP dr Patrycja Mensah-Glanowska z UJ.

Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18., a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka i wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

- Chcemy iść na całość - ściągać mieszkańców Krakowa z chodników i zapraszać w mury naszej uczelni po to, aby zostali wstępnie przebadani i wpisali się do banku dawców szpiku kostnego - powiedział PAP koordynator akcji na UJ, dr Tomasz Sanak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH