
SOWA, czyli Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji to nowa placówka dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ośrodku będzie udzielane wsparcie osobom borykającym się z problemami m.in z zaburzeniami odżywiania lub problemami z alkoholem.
Ośrodek będzie współpracował ze Szpitalem Uniwersyteckim. Projekt ma charakter pilotażowy i jest odpowiedzią na rosnącą liczbę młodych ludzi z problemami różnej natury, w tym emocjonalnymi, zdrowotnymi.
Specjaliści interwencji kryzysowej, pracujący w centrum, nie będą się zajmować leczeniem, ale pomocą w rozwiązaniu najpilniejszych problemów, doradztwem, organizacją dalszej opieki. Planowane są także wykłady i zajęcia grupowe.
Kanclerz UJ Monika Harpula poinformowała, że rośnie liczba studentów potrzebujących wsparcia, choć brak dokładnych statystyk obrazujących. Jak przyznała, nie ma tygodnia, aby uczelnia nie otrzymywała sygnałów o jakimś niepokojącym zachowaniu, np. o studencie, u którego znaleziono ostry przedmiot, o bójce. W historii UJ można znaleźć przykłady, gdy student brutalnie pobił wykładowcę. Zdarzają się sytuacje, że student, który nie radzi sobie z emocjami, popełnia samobójstwo.
Wśród najczęstszych problemów studentów jest adaptacja. Kryzysy adaptacyjne mogą przeżywać osoby, które do Krakowa przyjeżdżają z rodzinnych miejscowości, z kryzysami nieraz muszą sobie też radzić ci, którzy kończą naukę - przeżywają lęk przed nowym, postudenckim etapem życia. Przyczyną stresu są też sprawy osobiste, np. związki, starzenie się rodziców.
- Od kilkunastu lat obserwujemy dramatyczny wzrost problemów emocjonalnych u dzieci, młodzieży - powiedział psychiatra Maciej Pilecki. Jak dodał, ryzyko że w przeciągu życia będziemy mieć zaburzenia psychiczne wynosi 50 proc.; do 35 r. życia ryzyko problemów psychicznych wynosi 30 proc., co oznaczałoby, że co trzecia osoba mierzy się z problemem i wymagałaby rozmowy o sobie. Zaburzenia - wyjaśnił specjalista - mogą być chroniczne, ale i mogą mieć charakter przejściowy.
Psychiatra zwrócił uwagę, że zarówno polskie jak i światowe badania pokazują, że osoby studiujące mają więcej problemów emocjonalnych, psychicznych, niż osoby, które nie studiują.
SOWA działał będzie od poniedziałku do piątku, jednak w sytuacji nagłej można będzie dzwonić pod czynny przez całą dobę telefon.
Otwarte wykłady na temat promocji zdrowia psychicznego odbywać mają w każdy ostatni czwartek miesiąca. Grupy wsparcia zostały podzielone na osiem rodzajów:
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 17:09 Eksperci: strategia onkologiczna wykracza poza leczenie nowotworów
- 16:32 Warszawa: zarządzenie wprowadzające zmiany organizacyjne w Centrali NFZ
- 16:11 Kielce: Centrum Urazowe dla Dorosłych już przyjmuje pacjentów
- 15:19 Anna Rulkiewicz została laureatką rankingu "100 Kobiet Biznesu"
- 15:01 Choroby rzadkie: co roku dowiaduje się o nich 200 tys. Polaków
- 14:41 Prezes NFZ: sięgajmy po narzędzia gwarantujące racjonalne wydawanie pieniędzy
- 14:23 Wkrótce testy pigułki antykoncepcyjnej przyjmowanej raz w miesiącu
- 1 Silnie trujący związek chemiczny w lekach na cukrzycę. MZ: pacjenci nie powinni ich odstawiać
- 2 Minister zdrowia: podatek od cukru chcemy wprowadzić jak najszybciej
- 3 W szpitalach gorączkowo liczą, ile trzeba wydać na podwyżkę płacy minimalnej
- 4 Sekretne nagrywanie lekarza jest ryzykowne i odwraca uwagę od leczenia
- 5 Siedlce: 33 lekarzy z Ukrainy i Białorusi ma załatać braki kadrowe
- 6 Czy Narodowa Strategia Onkologiczna okaże się skutecznym narzędziem w walce z rakiem?
- 7 Eksperci: regularne wykonywanie morfologii może uratować życie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych