Kraków: lekarze wobec przemocy

O wielu aspektach przemocy dyskutowano na specjalnej konferencji w Collegium Medicum UJ.

– Chcielibyśmy, żeby przemocy nie było, ale nie łudźmy się – ona będzie, choć może przybierać bardziej wyrafinowane formy. Wiedza pracowników, jak sobie z tym radzić, jest tylko intuicyjna. Tego się nie uczy – stwierdził Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej

Zdaniem Krajewskiego potrzebne są: standaryzacja postępowania w przypadkach agresji, szkolenia dla personelu i lepsza współpraca z policją; trzeba też wymagać od pracodawców wprowadzenia zabezpieczeń przed agresją w miejscu pracy, np.w SOR-ach.

Lekarze są świadkami przemocy: gdy do szpitala trafia dziecko z obrażeniami, które mogą być wynikiem molestowania, znęcania się fizycznego dorosłych. Gdzie przebiega granica pomiędzy obowiązkiem zachowania tajemnicy a obowiązkiem zgłoszenia prokuraturze podejrzenia popełnienia przestępstwa? W takich przypadkach lekarze opowiadają się po stronie dziecka, odkrywając przy tym straszne praktyki dorosłych.

Lekarze nie tylko są świadkami przemocy, także sami często jej doświadczają. Przyczyny agresji pacjentów są we wszystkich krajach podobne. W czasie badań przeprowadzonych w Izraelu na grupie 177 lekarzy prawie połowa z nich przyznała, że oberwało im się od pacjentów za zbyt długi czas oczekiwania na wizytę. W Australii problemem jest przemoc ze strony osób uzależnionych i agresja osób chorych psychicznie. Z kolei w USA w latach 1996-2000 aż 69 pracowników straciło życie w starciach z pacjentami.

– Myślimy o stworzeniu ogólnopolskiego systemu zgłaszania przypadków agresji. Musimy nauczyć się reagować na takie przypadki i radzić sobie z nimi - podsumował spotkanie Krajewski.

Więcej na: www.krakow.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH