Kraków: decyzja samorządu może zaszkodzić niepełnosprawnym dzieciom

Zdaniem psychologów decyzja krakowskiego samorządu o przeniesieniu niepełnosprawnych uczniów z klas integracyjnych do szkół specjalnych może być niebezpieczna.

Jak przekonuje na łamach Gazety Wyborczej Anna Okońska-Walkowicz, wiceprezydent Krakowa nauczanie integracyjne nie spełniło zadań. Po kilku latach dzieci z dysfunkcjami i tak przechodzą do szkół specjalnych.

-  A poza tym zmieniły się przepisy. Np. ADHD nie jest zaliczane do niepełnosprawności, więc dzieci, które kwalifikują się do klas integracyjnych, będzie mniej i trzeba te szkoły wygaszać. - Mamy miejsca w dobrych szkołach specjalnych, które gwarantują przygotowanie do życia. Tymczasem nieraz dzieci z powodu próżności rodziców trafiają do szkół, w których sobie nie radzą - twierdzi wiceprezydent Krakowa.

Z tym zdaniem nie zgadzają się psychologowie. - Edukacja uczniów z niepełnosprawnością głównie w odizolowanych szkołach specjalnych była nie tylko krytykowana, ale jest niezgodna z dzisiejszym sposobem definiowania i traktowania niepełnosprawności oraz praw dzieci z zaburzeniami rozwoju. Założenie powrotu do edukacji segregacyjnej dzieci z odmiennymi potrzebami i możliwościami nie spełnia standardów. Powrót uczniów z lekkim upośledzeniem umysłowym, cechami autyzmu, lekkim stopniem niedosłuchu czy niedowidzenia do szkół specjalnych jest odwrotem od wartości na jakich budowana była integracja osób pełno i niepełnosprawnych w edukacji i społeczeństwie - odpowiada dr Anna Bombińska-Domżał z Instytutu Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

- Nie ma badań podważających jakość kształcenia integracyjnego. Europejskie doświadczenia wskazują, że wspólne uczenie pełnosprawnych z niepełnosprawnymi daje dobre efekty - dodaje Elżbieta Neroj z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

We wrześniu prezydent Bronisław Komorowski podpisze Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych, która gwarantuje im możliwość integracji. W tym dokumencie tzw. edukacja włączająca jest uznana za priorytet, który przeciwdziała wykluczeniu.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH