dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia | 08-03-2013 11:27

Kraków: anatomia na wyciągnięcie ręki

Krakowianie będą mogli zobaczyć wystawę wypreparowanych ludzkich ciał "The Human Body". Zostanie otwarta we wtorek (12 marca) w dawnych krakowskich halach fabrycznych Miraculum.

Pokaz wypreparowanych metodą plastynacji (czyli zastępowania soli mineralnych i tłuszczu sztucznymi substancjami) ludzkich zwłok budzi emocje - informuje "Dziennik Polski".

Zdaniem organizatorów będzie to zaproszenie "w fascynującą podróż w głąb ludzkiego ciała, która pozwoli na szczegółowe poznanie naszego organizmu. Dzięki tej wystawie to, co do tej pory można było oglądać wyłącznie w atlasach anatomicznych, znajdzie się na wyciągnięcie ręki".

Zwiedzającym wystawę towarzyszyć będą przewodnicy - studenci kierunków medycznych, którzy udzielą wyczerpujących odpowiedzi na pojawiające się pytania.

Wystawa już wzbudziła dyskusję i skrajne emocje. Ks. dr hab. Grzgorz Hołub, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego, zaznacza, że szanuje walor dydaktyczny, ale dodaje od razu, że rodzi się pytanie, po co pokazywać to z pomocą autentycznych ludzkich ciał.

- Jeśli wystawa po prostu prezentuje anatomię, to jestem za. Jeśli chce tylko szokować i gorszyć - to nie. Wystawianie ciał - o ile za życia ludzie się na to zgodzili - nie jest niczym złym - zaznacza bioetyk prof. Jan Hartman, wykładowca UJ.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl