Kraków: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy obchodzi jubileusz półwiecza Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie ma 50 lat. W tym czasie leczonych tam było ponad 950 tys. dzieci. Szpital był w Polsce prekursorem w operacjach rozdzielania bliźniąt syjamskich, leczeniu oparzeń i wad serca u dzieci.

Budowa szpitala trwała od 1961 do 1965 r. Zainicjowała ją Polonia amerykańska, a dalsze finansowanie przejął rząd amerykański, dlatego przez lata funkcjonował on jako Polsko-Amerykański Instytut Pediatrii.

Kompleks złożony z sześciu połączonych ze sobą części miał w momencie otwarcia 100 tys. m kw. powierzchni. Zaprojektował go amerykański architekt polskiego pochodzenia Władysław Poray-Biernacki. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci w lutym 1966 r. Placówka liczyła wówczas 312 łóżek, dziś jest ich 500.
 
- Zdecydowana większość naszych pacjentów odzyskała zdrowie. Szpital cały czas się rozwija. Po kilkunastu latach od powstania zajęła się nami Fundacja Project Hope i wtedy nastąpił skok, zarówno w wyposażeniu, jak i edukacyjny, bo dzięki fundacji nasi pracownicy mogli przebywać na stażach w najlepszych amerykańskich ośrodkach, w związku z tym przejęliśmy sposób działania i poziom medycyny amerykańskiej - mówił dziennikarzom dyrektor naczelny szpitala, dr hab. med. Maciej Kowalczyk.
 
Dodał, że obecnie rozwój placówki jest możliwy dzięki darczyńcom, sponsorom, funduszom rządowym i europejskim. - Wyróżniamy się wśród innych placówek kompleksowością. Mamy wszystkie dziedziny i specjalności, nawet taką jak radioterapia, której nie ma żaden inny szpital pediatryczny - mówił doc. Kowalczyk.
 
Od 2011 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym możliwe jest kompleksowe leczenie dzieci z artrogrypozą - schorzeniem polegającym na upośledzeniu mięśni kończyn i kręgosłupa lub mięśni rąk i nóg - przy współudziale rehabilitantów i ortopedów, a w tym roku utworzono odrębne Centrum Leczenia Artrogrypozy.
 
Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej prof. Janusz Skalski, podkreślił, że szpital dziś należy do najnowocześniejszych ośrodków medycznych na świecie. - Jesteśmy na tym samym poziomie, nie odbiegamy od Zachodu, a w wielu wypadkach prześcignęliśmy naszych mistrzów, bo robimy rzeczy nowoczesne, kreujemy nowoczesną medycynę - mówił dziennikarzom.
 
Przez lata krakowski szpital odwiedzali najlepsi lekarze z całego świata, a dzięki współpracy z fundacją Project Hope krakowscy lekarze i pielęgniarki odbywali staże w najlepszych amerykańskich placówkach.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH