Kraków: Muzeum Ratownictwa rozpoczyna działalność

Wystawą kilkunastu starych pojazdów ratowniczych zainaugurowana została oficjalnie we wtorek (20 sierpnia) działalność Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Placówkę, gromadzącą eksponaty związane z różnymi dziedzinami ratownictwa, prowadzi grupa pasjonatów.

Jednostka wciąż nie ma stałej siedziby. Problemem jest brak finansów. - Utrzymujemy się z własnych składek i z darowizn - poinformował PAP prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Muzeum Ratownictwa - jednostki zajmującej się organizacją i rozbudowaniem Muzeum Ratownictwa w Krakowie - Łukasz Pieniążek.

Wszyscy zaangażowani w powstanie muzeum są wolontariuszami, na co dzień pracują w różnych jednostkach ratowniczych. - Liczymy na to, że w najbliższym czasie uda się znaleźć stałe miejsce, choć przy braku funduszy może to być trudne - zaznaczył Pieniążek.

Gromadzone od kilku lat obiekty należące do muzeum - karetki pogotowia, sanitarki wojskowe, wozy strażackie, radiowozy milicyjne i policyjne, a także mundury, stare mapy i dokumenty - są darowiznami od różnych instytucji, m.in. strażackich i policyjnych. - Nie chcemy, aby stare auta, które ratowały ludziom życie, wędrowały na złom. Chcemy je uchronić od zapomnienia, dlatego tworzymy to muzeum - wyjaśnił prezes.

Podkreślił też, że Muzeum Ratownictwa jako jedyne w Polsce i Europie gromadzi eksponaty związane z różnymi dziedzinami ratownictwa: pożarniczego, medycznego, lotniczego, górskiego, morskiego, drogowego; w kolekcji jednostka ma także obiekty poświęcone historii i działalności policji.

Otwarta ekspozycja prezentuje część spośród 30 pojazdów zgromadzonych jak dotąd przez muzeum. Wystawa czynna będzie przez najbliższy rok przy ul. Saskiej w Krakowie-Płaszowie. Pozostałe zbiory muzealne znajdują się w Muzeum Niepołomickim oraz w Zespole Szkół nr 1 w Bochni.

Zainteresowani zobaczą w Płaszowie samochody, które przez lata służyły strażakom pożarnym, ratownikom medycznym i technicznym oraz policji. Są wśród nich m.in. auto marki Żuk A15 z 1970 roku, Volkswagen T3, Tarpan, a także UAZ 469 zwany papieskim, ponieważ służył do obsługi i zabezpieczenia pielgrzymek Jana Pawła II do Małopolski.

Na bezpłatną wystawę jej organizatorzy zapraszają przede wszystkim grupy zorganizowane i wycieczki szkolne.

Muzeum Ratownictwa w Krakowie działa na podstawie specjalnego regulaminu uzgodnionego z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowy patronat nad działalnością jednostki objęli: minister zdrowia, minister spraw wewnętrznych, a także komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz komendant wojewódzki policji w Krakowie

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH