27 maja podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa odbędzie się przekazanie złotego Medalu "Cracoviae Merenti" krakowskiemu Szpitalowi Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego. Sesja ta zainauguruje centralne obchody 400-lecia obecności bonifratrów na ziemiach polskich.

W czwartek (28 maja), odbędzie się sesja naukowa poświęcona działalności bonifratrów w Krakowie. W miejscu dawnej siedziby konwentu i szpitala - obecnie gmachu Polskiej Akademii Umiejętności - zostanie odsłonięta tablica, upamiętniająca obecność tam bonifratrów.

Marek Krobicki - dyrektor Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie, zapowiedział, że w niedzielę (31 maja), w kościele św. Katarzyny odbędzie się msza organowa B-dur Josepha Haydna w wykonaniu śpiewaka Marka Bałata, chóru, orkiestry kameralnej i zespołu jazzowego. - Dzieło to jest wyrazem wdzięczności Josepha Haydna dla zakonu bonifratrów, który zaopiekował się młodym artystą i przez wiele lat utrzymywał z nim serdeczne więzy - wyjaśnił.

Zakon Braci Miłosierdzia, czyli Zakon Szpitalny św. Jana Bożego, który w Polsce nazwano bonifratrami (od boni fratres - dobrzy bracia), sprowadzony został do Polski za sprawą przeora wiedeńskiego konwentu, nadwornego lekarza cesarza Franciszka II, brata Gabriela (Camillo hrabiego Ferrary).

Biegłość w sztuce medycznej braci i pomoc potrzebującym przysporzyły im szacunku i sympatii Polaków, a także licznych darowizn i zapisów majątkowych. Bonifratrzy nieśli pomoc nie tylko ludności cywilnej, np. w czasie epidemii, ale także na polach walk. W czasie szwedzkiego potopu zginęło 22 braci udzielających pomocy rannym żołnierzom. W ciągu XVII i XVIII w. na terenie Rzeczypospolitej obojga narodów powstało 18 klasztorów i szpitali ale dalszy rozwój prowincji przerwały rozbiory. Zakon zaczął się odradzać po 1918 r., lecz po wybuchu II wojny światowej bonifratrzy byli zmuszeni opuścić większość swych szpitali. Pod zarządem braci pozostał jedynie szpital krakowski.

Od lat 90. XX w. polscy bonifratrzy wracają do działalności szpitalnej. Prowadzą szpitale - w Krakowie, Łodzi, Marysinie i Katowicach oraz w Nazarecie w Izraelu, a także domy opieki, apteki oraz kuchnie i noclegownie dla ubogich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH