Kraków: 105. urodziny Ireny Weiner. Współtwórzyła szpital im. Żeromskiego FOT. Liz West/Flickr.com (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

Irena Weiner, emerytowana lekarka szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, która współtworzyła tę nowohucką placówkę medyczną, obchodzi w niedzielę (27 sierpnia) 105. urodziny. Jubilatka zaczynała pracę w Warszawie, by po zesłaniu do Kazachstanu osiąść w Krakowie.

- To okrągłe urodziny niezwykłej kobiety. Zmęczona pracą, kłopotami, potrafiła zająć się problemami innych, bezinteresownie im pomagać. A swoją pogodą ducha, siłą mogłaby podzielić się z wieloma - oceniła Anna Górska, przedstawicielka Szpitala Specjalistycznego im. Żeromskiego w Krakowie.

Jak dodała, w poniedziałek (28 sierpnia) w domu jubilatki w podkrakowskich Bolechowicach przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej i szpitala im. Żeromskiego złożą jej życzenia, wręczą listy gratulacyjne oraz kwiaty.

Przedstawicielka szpitala poinformowała, że obecnie pani Irena jest częściowo samodzielna. Lubi przebywać na tarasie przy ładnej pogodzie, słuchać śpiewu ptaków i obserwować chmury. Często śpiewa dawne piosenki lub recytuje wiersze. Lubi też, gdy w domu są córka, wnuki i prawnuki.

Irena Weiner urodziła się 27 sierpnia 1912 r. w Warszawie. Karierę lekarską zaczynała jako stażystka w 1936 r. w stołecznym szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie, potem przeprowadziła się do Leszna, gdzie jej mąż (też lekarz) pracował w 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Wówczas znalazła dla siebie miejsce w Klinice Pediatrycznej w Poznaniu, pomagała chorym jako wolontariusz.

W związku z zagrożeniem wojennym w czerwcu 1939 r. przeniosła się do Słonima (obecnie Białoruś), gdzie była lekarzem wiejskim, a potem lekarzem szkolnym. W kwietniu 1940 r. Irena Weiner, wraz z matką, siostrą i małymi dziećmi została przez władze sowieckie wywieziona do Kazachstanu, gdzie przebywała sześć lat - do kwietnia 1946. Tam również wykonywała pracę lekarki.

Gdy wróciła do Polski, znalazła się w Krakowie, najpierw w klinice chorób zakaźnych Akademii Medycznej w Krakowie, gdzie uzyskała specjalizację w zakresie chorób zakaźnych (II st.), epidemiologii (II st.) i interny, potem skierowano ją do nowo powstałego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Nowej Hucie, z którym była związana przez ponad 20 lat.

W nowo powstałej lecznicy budowała zespół medyczny, tworzyła oddział chorób zakaźnych i była zastępcą ordynatora tego oddziału. W ostatnich latach ze względu na stan zdrowia przeprowadziła się z Krakowa do rodziny do podkrakowskich Bolechowic.

Irena Weiner wychowała dwójkę dzieci, córkę Małgorzatę, lekarza-specjalistę chorób wewnętrznych - nefrologa i syna Januarego, biologa, profesora UJ, dochowała się trójki wnuków, z których najstarsza wnuczka Monika jest także lekarzem - doktorem nauk medycznych oraz siedmiorga prawnuków.

Rafał Grzyb (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH