
Urlop nie rozwiąże wszystkich naszych problemów. Dlatego receptą na udany wypoczynek jest praca, którą lubimy, i umiejętność skutecznego wypoczywania w ciągu całego roku - tłumaczy psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie, Przemysław Staroń.
Zdaniem eksperta, jeśli przez cały rok czekamy na urlop jak na zbawienie - to oznacza, że być może nie potrafimy wypoczywać. Problem może powodować praca, które nie jest odpowiednia i satysfakcjonująca - zauważa psycholog. - Jeśli jest ona źródłem nieustającego stresu, może warto rozważyć możliwości jej zmiany? - mówi.
Z powodu szybkiego tempa życia urlop może wręcz zaszkodzić - zwraca uwagę psycholog. - Bywa, że w czasie pierwszych dni wolnego chorujemy, np. przeziębiamy się - obniża się wtedy nasza odporność. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy w czasie pracy jesteśmy w stałej gotowości, bardzo spięci. Wtedy przejście w tryb urlopu może mieć niekorzystne konsekwencje zdrowotne - dodaje Przemysław Staroń.
Dlatego - w opinii eksperta - w ciągu całego roku należy zachować równowagę pomiędzy pracą a czasem wolnym. Warto się nauczyć wypoczywać nawet w dzień pracujący, po godzinach pracy. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku odpowiednie zarządzanie czasem. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie: co mogę zrobić, żeby mieć dobry nastrój i odpowiednią dawkę wypoczynku na co dzień. Odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna - to w opinii eksperta podstawowe fundamenty udanego wypoczynku.
Warto wydzielić w ciągu dnia taki czas, gdy mamy wolne i zupełnie przestajemy myśleć o pracy. - Kończę obowiązki i poświęcam czas temu, co sprawia mi przyjemność - sugeruje psycholog.
- Urlop sam w sobie nie rozwiąże naszych problemów i nie spowoduje, że odpoczniemy. Jeśli nie potrafimy relaksować się w ciągu roku - trudno to będzie zrobić w ciągu urlopu - dodaje.
Najlepszym sposobem wejścia w urlop jest płynne przejście. Nie pracujmy na maksymalnych obrotach do ostatniej chwili - radzi.
Zapytany o to, w jaki sposób należy spędzić urlop - psycholog ocenił, że nie ma jednego idealnego rozwiązania. Dla jednych będzie to daleki wyjazd, ale inni wolą zostać w domu, gdyż podróże ich męczą i stresują. - Obojętnie jaką formę wybierzemy, odetnijmy się od spraw zawodowych - sugeruje ekspert.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 21:49 "New York Times": polski romans z węglem nie wychodzi na zdrowie
- 21:39 Niedobór witaminy D związany z większym ryzykiem cukrzycy
- 20:53 KIDL: rozpoczęły się spotkania wyborcze delegatów na zjazd krajowy
- 20:04 Utrata co najmniej dwóch zębów w średnim wieku to większe ryzyko zawału
- 19:40 Kuchciński: sprawę ustawy chroniącej życie zakończyć jak najszybciej
- 18:25 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 18:01 Kto wyłoży pieniądze na fundusz solidarnościowy na rzecz niepełnosprawnych?
- 16:55 Wlk. Brytania: homeopaci leczą niezgodnie z zaleceniami ekspertów
- 1 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 4 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- 7 Gdańsk: lekarze z UCK przeszczepili pacjentowi jednocześnie serce i nerkę
- 8 Lekarz senior kontra e-zwolnienia. Czym to się skończy?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych