Koncert "Serce za serce" 23 listopada w Zabrzu

Doroczny koncert "Serce za serce", podczas którego Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi nagradza swoich darczyńców, odbędzie się 23 listopada w Zabrzu. Zainicjowana przed laty przez prof. Religę gala będzie już 22. z kolei.

W czwartek (31 października) podano szczegóły tegorocznej uroczystości. Zaplanowany na przedostatnią sobotę listopada koncert tradycyjnie odbędzie się w mieszczącym blisko 2 tys. osób zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Golec uOrkiestra.

Podczas gali darczyńcy Fundacji otrzymają srebrne statuetki "Serce za Serce". W tym roku decyzją Rady Fundacji dostaną je: zabrzański oddział Polskiej Spółki Gazownictwa, Bank Polska Kasa Opieki SA w Warszawie oraz Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich.

Ponadto profesorowie Witold Rużyłło (dyrektor Instytutu Kardiologii im. Kard. Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie) i Jarosław Mizera (dziekan wydziału inżynierii materiałowej Politechniki Warszawskiej) otrzymają medal im. prof. Zbigniewa Religi.

W lipcu tego roku w instytucie kardiologii w Aninie, którym kieruje prof. Rużyłło, przeprowadzono pierwszą w Polsce eksperymentalną operację wszczepienia protezy serca z rodziny "Religa Heart". Operację wykonał zespół pod kierunkiem dr Grzegorza Religi - syna prof. Zbigniewa Religi.

Pacjentowi implantowano wówczas najnowocześniejszą wersję polskich protez pulsacyjnych - protezę Religa Heart EXT, która jest jednym z efektów rządowego programu "Polskie Sztuczne Serce", a zarazem przykładem rodzimego, nowatorskiego rozwiązania naukowo-technicznego o charakterze interdyscyplinarnym.

Program "Polskie Sztuczne Serce", koordynowany i współtworzony przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w zakresie konstrukcji protez serca, skupił ponad 20 polskich instytutów naukowo-badawczych i wiodących klinik kardiochirurgicznych.

Proteza serca Religa Heart EXT to nowa generacja pozaustrojowej protezy pulsacyjnej, przeznaczonej do wspomagania pracy serca w warunkach szpitalnych i pozaszpitalnych na czas do kilkunastu miesięcy. Powstała na bazie doświadczeń klinicznych związanych ze stosowaniem od 1999 r. pierwszej polskiej protezy serca, opracowanej w zabrzańskiej fundacji z inspiracji prof. Religi i stosowanej w polskich klinikach ponad 280 razy w ratowaniu zagrożonego serca - najdłuższy okres wspomagania wynosi ponad półtora roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH