Koncepcje rzeźbiarskiego upamiętnienia prof. Religi na wystawie w Zabrzu Prof. Zbigniew Religa Fot. Archiwum

Kilkanaście niewielkich rzeźb autorstwa Krzysztofa Nitscha, będących pomysłami na upamiętnienie postaci i dzieła prof. Zbigniewa Religi, można do 24 marca oglądać na wystawie w zabrzańskim Ratuszu. Zmarły w 2009 r. kardiochirurg był honorowym obywatelem tego miasta.

Zabrzański samorząd od sześciu lat szuka pomysłu na upamiętnienie prof. Religi. W 2010 r. ogłoszono konkurs na projekt jego pomnika, jednak żadnej ze zgłoszonych wówczas koncepcji nie wybrano do realizacji. O przedstawienie swojej wizji pomnika poproszono urodzonego w Zabrzu światowej sławy rzeźbiarza prof. Krzysztofa Nitscha.

W poniedziałek propozycje profesora zaprezentowano na wystawie zatytułowanej "Etiuda kompozycyjna pomnika profesora Zbigniewa Religi". Uczestniczący w jej otwarciu twórca zastrzegł, że jest to bardziej próba podjęcia tematu stworzenia rzeźby, niż propozycja konkretnych prac i pomysłów zaadaptowania wybranej przestrzeni miejskiej. Ostateczne decyzje będą należeć do samorządowców, którzy liczą, iż wystawa będzie okazją do publicznej dyskusji na ten temat.

Prace, z których wiele to gotowe, odlane w brązie i pokryte patyną niewielkie rzeźby, prezentowane są w sali historycznej Ratusza Miejskiego w Zabrzu przy ul. Profesora Zbigniewa Religi - radni uczcili w ten sposób kardiochirurga krótko po jego śmierci. Kolejnym krokiem upamiętniającym profesora ma być właśnie jego pomnik.

Wśród przedstawionych koncepcji są zarówno przedstawiające sylwetkę lub popiersie profesora, nawiązujące do jego pracy, jak symboliczny stół operacyjny, z którego miałby wznosić się snop światła, albo artystyczne wyobrażenia ludzkiego serca i transplantacji organów, ratującej chorym życie.

Twórca koncepcji, prof. Krzysztof Nitsch, urodził się w 1948 r. w Zabrzu-Mikulczycach. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Bandury. Od 1975 r. jest związany z krakowską ASP, od 1983 r. prowadzi pracownię medalierstwa i małych form rzeźbiarskich. W 1997 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Wykonuje rzeźby pomnikowe, małe formy rzeźbiarskie i medale, znane i nagradzane na całym świecie.

Na ogłoszony sześć lat temu konkurs na projekt pomnika prof. Religi wpłynęło 18 prac. Sąd konkursowy nie wybrał żadnej z nich. Jego członkowie uznali, że w Zabrzu powinno powstać dzieło nieszablonowe, zaskakujące i nowoczesne - zgodne z duchem prof. Religi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH