Komisja Europejska "otwiera drzwi"  dla języka migowego w urzędach

W czwartek (6 czerwca) zapadła decyzja Komisji Europejskiej w sprawie finansowania projektu, pilotażowego, którego celem jest lepsza komunikacja między instytucjami europejskimi a osobami niesłyszącymi i słabo słyszącym. Parlament Europejski przeznaczył na jego realizację budżet w wysokości 750 tys. euro.

- Wszyscy obywatele UE mają takie same prawo do uczestniczenia w życiu demokratycznym Unii. Niektórzy z nich napotykają jednak bariery, które im to uniemożliwiają, i temu właśnie musimy zaradzić -  powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. Sprawiedliwości.

- Język jest bardzo istotnym środkiem komunikacji, wyrażania myśli i uczuć. Języki migowe są pierwszym - "ojczystym” językiem wielu osób niesłyszących, a drugim lub trzecim językiem dla ich rodzin i przyjaciół. Instytucje i politycy muszą zatem dołożyć wszelkich starań, by popularyzować stosowanie języków migowych i udostępniać proste rozwiązania dla osób z upośledzeniem słuchu.

Przedmiotowy projekt pilotażowy dotyczy właśnie takich działań.

Porozumiewanie się za pośrednictwem tłumacza języka migowego może być często czasochłonne, kosztowne i trudne do zorganizowania. Odpowiednio wcześnie trzeba zadbać o zamówienie takich bardzo wyspecjalizowanych usług, a oprócz wynagrodzenia często trzeba pokryć koszty podróży i zakwaterowania. Dlatego nietrudno zauważyć, w jak niekorzystnej sytuacji są osoby, które muszą polegać na tego rodzaju usługach.

Tę sytuację ma zmienić projekt pilotażowy, którego celem jest usprawnienie komunikacji między instytucjami europejskimi a osobami niesłyszącymi i słabo słyszącymi, np. dzięki wykorzystaniu w instytucjach UE technologii audiowizualnych, tak aby urzędnicy mogli porozumiewać się łatwiej z użytkownikami języka migowego.

Projekt pilotażowy obejmuje zarówno rozwiązania technologiczne, jak i dotyczące tłumaczenia na język migowy. W dłuższej perspektywie czasowej projekt ten ma przyczynić się do opracowania rozwiązań dla prawie miliona niesłyszących lub niedosłyszących obywateli ze wszystkich państw członkowskich, którzy korzystają z różnych języków migowych w celu bezpośredniego porozumiewania się ze wszystkimi instytucjami UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH