Koalicja o pomocy dla opiekunów: na tyle nas stać; opozycja: to nie wystarczy

Pomoc na miarę możliwości państwa - tak przyjęte dziś rozwiązania ws. opiekunów osób niepełnosprawnych ocenia koalicja PO-PSL. Opozycja ocenia, że zmiany są niewystarczające i zarzuca rządowi nieuzasadniony podział opiekunów na dwie grupy w zależności od wieku podopiecznych.

Sejm uchwalił dziś ustawę podwyższająca świadczenia pielęgnacyjne - od maja do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto. Przyjął też ustawę przywracającą zasiłki dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Szef klubu PO Rafał Grupiński powiedział dziennikarzom, że przyjęcie dziś przez Sejm ustaw ws. świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych to krok w dobrą stronę. Podkreślił, że tryb pracy nad ustawami był wyjątkowo szybki, bo w zasadzie w ciągu tygodnia opracowano obie ustawy.

Z kolei poseł PSL Stanisław Żelichowski odnosząc się do uchwalonych dziś ustaw powiedział, że było wiadomo, iż możliwości finansowe państwa są takie, a nie inne. I stąd propozycja rządu została przyjęta. 

Jarosław Kaczyński na dzisiejszym briefingu oświadczył, że uchwalone ustawy są poniżej uzasadnionych oczekiwań osób niepełnosprawnych i ich rodzin. - Przepchnięto to na takiej zasadzie, że nikt nie mógł głosować przeciw, bo jednak trochę więcej mają otrzymać - powiedział szef PiS. Skrytykował jednocześnie wystąpienie szefa sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Sławomira Piechoty (PO).

Piechota w czasie głosowań stwierdził, że przedstawiciele klubu Solidarnej Polski składają wnioski dotyczące rozpatrzenia projektów w sprawie osób niepełnosprawnych, a potem nie pojawiają się na posiedzeniach komisji.

Przewodniczący Arkadiusz Mularczyk najpierw składa wniosek o przeprowadzenie pierwszego czytania, a potem nie przybywa na posiedzenie komisji, uniemożliwiając rozpatrzenie wniosku. Częściej wybiera miejsca, gdzie są kamery telewizyjne, a nie gdzie się pracuje - powiedział Piechota.

Lider PiS ocenił, że słowa Piechoty były przedstawieniem, które było całkowicie niegodne i nie powinno mieć miejsca. To było przygotowane wystąpienie, które miało na celu dezawuowanie tych, którzy zajmują się wspieraniem niepełnosprawnych. 

Posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz przekonywała, że temat świadczeń pielęgnacyjnych wywołał b. minister finansów Jacek Rostowski, bo to on zabrał 100 mln zasiłków dla opiekujących się osobami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji. 

Poseł TR Wincenty Elsner uznał, że uchwalone w piątek rozwiązania są niewystarczające. - Żałujemy, że nie przyjęto naszej poprawki zakładającej przyznanie opiekunom 1300 zł miesięcznie już od stycznia 2015 r. Wystarczy likwidacja funduszu kościelnego, by znaleźć większą część potrzebnych na to środków - powiedział.

Z kolei poseł SLD Tadeusz Iwiński odnosząc się do uchwalonych w piątek ustaw przypomniał, że SLD wskazywało, iż potrzebne na świadczenia środki można wziąć z Funduszu Pracy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH